Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 14, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zalecenia ws. social mediów w "Rzeczpospolitej". Konsekwencje burzy po tekście Kurskiego

Gremi Media wydaje "Rzeczpospolitą" i "Parkiet" oraz serwisy Rp.pl i Parkiet.com. Na Twitterze "Rzeczpospolita" ma ponad 330 tys. obserwujących, na Instagramie – 18 tys., a na Facebooku 150 tys. polubień (fot. Piotr Molecki/East News)

Dziennikarze i redaktorzy "Rzeczpospolitej" oraz "Parkietu" (oba dzienniki wydaje Gremi Media) otrzymali w środę od swoich szefów zalecenia w sprawie ich aktywności w mediach społecznościowych. Nie wolno im atakować osób publicznych, polityków, innych mediów i dziennikarzy. To jedna z konsekwencji burzy, jaka także w mediach społecznościowych rozpętała się po publikacji w "Rz" tekstu Jacka Kurskiego.

Chociaż o konieczności ustalenia wspólnych zasad korzystania z mediów społecznościowych w redakcjach dzienników Gremi Media mówiono od dawna, to dopiero kryzys wizerunkowy spowodowany opublikowaniem tekstu Jacka Kurskiego w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej" spowodował, że do skrzynek mailowych redaktorów i dziennikarzy trafiły ostateczne zalecenia. Mają o nich pamiętać przy tworzeniu wpisów na Facebooku, Twitterze czy Instagramie.

Komentarze traktowane jako stanowisko redakcji

Po pierwsze – dziennikarze Gremi Media mają przede wszystkim publikować w mediach wydawnictwa, dla którego pracują, a nie analizować i komentować w mediach społecznościowych. Po drugie – nie mogą zapominać, że są osobami publicznymi i ich komentarze do bieżących wydarzeń przez użytkowników mediów społecznościowych są traktowane jako stanowisko redakcji; dlatego poza wpisami prywatnymi (w granicach "dobrego smaku i przyzwoitości"), nie powinni publikować niczego, co nie mogłoby być opublikowane w gazetach lub serwisach wydawcy.

Czytaj też: W KRRiT jest już ok. 4,5 tys. skarg na reportaż TVN 24 "Franciszkańska 3"

"Czyli nie używamy słów obraźliwych, nie ferujemy osądów i nie komentujemy w sposób, którego sami nie wykorzystalibyśmy w pracy redakcyjnej" – sprecyzowano w zaleceniach. Dziennikarze nie powinni też dyskutować z użytkownikami występującymi pod pseudonimami i z botami.

"Nie atakujemy osób publicznych, polityków, innych mediów i dziennikarzy; natomiast merytorycznie, polemicznie, krytycznie lub aprobatywnie odnosimy się do ich komunikatów" – stanowi ostatnie zalecenie.

Na Twitterze "Rzeczpospolita" ma ponad 330 tys. obserwujących, na Instagramie – 18 tys., a na Facebooku 150 tys. polubień.

"Parkiet" ma 25 tys. obserwujących na Twitterze i 44 tys. polubień na Facebooku.

Czytaj też: Fratria nie musi już przepraszać Kraśki za ubranie go w mundur generała stanu wojennego

(GK, 14.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.