Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Holendrzy zaprezentowali narzędzie do wykrywania kradzionych zdjęć

Nowe oprogramowanie kojarzy cyfrowe zdjęcie z konkretnym aparatem (fot: Jakob Owens/Unsplash.com)

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Groningen zaprezentowali narzędzia do analizy obrazu ze zdjęć i nagrań cyfrowych. Mają one pozwolić na ustalenie, czy zdjęcia i filmy pochodzą z konkretnych aparatów i kamer.

Projekt powstał na potrzeby organów ścigania, ale ma też ułatwić wyłapywanie piratów kradnących zdjęcia cyfrowe i nagrania wideo.

Czytaj też: Elon Musk zrywa porozumienie i rezygnuje z zakupu Twittera

System opracowany w Groningen opiera się na analizie tzw. szumu cyfrowego na zdjęciach i w materiałach wideo. Analizę szumu prowadzi się od lat, jednak holenderscy naukowcy stworzyli system, który te szumy lepiej wyodrębnia i skutecznie kojarzy obraz z konkretnym urządzeniem. Dodatkowo potrafi z 99-proc. pewnością wskazać cyfrowe obrazy jako wykonane tym samym urządzeniem.

Badacze oparli się na wiedzy, zgodnie z którą sensory w aparatach i kamerach cyfrowych mają pewne niedoskonałości i powodują, że na zdjęciu pojawiają się charakterystyczne zaszumienia, widoczne dopiero przy dużych powiększeniach. Zaszumienia pozostają na zdjęciach i filmach nawet po ich kompresji podczas przesyłania do serwisów społecznościowych czy na YouTube oraz po cyfrowej obróbce obrazu.

Czytaj też: W pierwszym półroczu TVP 1 liderem w 4+. TVN pierwszy w 16-49, a Polsat – w 16-59

Holenderskie oprogramowanie pozwala na ustalenie marki urządzenia, jakim zostało zrobione zdjęcie, konkretnego modelu oraz konkretnego aparatu. Pozwala również na takie same ustalenia w przypadku nagrań wideo, z których selekcjonuje pięć różnych klatek i dopiero taki obraz poddaje analizie.

Nowa technologia analizy szumów powstała w ramach europejskiego projektu 4NSEEK, który miał wyposażyć europejskie organy ścigania w inteligentne narzędzia do walki z dziecięcą pornografią. Może jednak posłużyć również do ścigania piratów, posługujących się kradzionymi zdjęciami lub wykorzystujących fragmenty cudzych nagrań we własnych filmach.

Czytaj też: Nowy „Press": Lichnerowicz i Górniak o wojnie, która nie jest kobietą, a także Lis, Grzędziński, Gebert oraz Jeleniewska z TikToka

(PAR, 10.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.