Temat: social media

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 09, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Elon Musk zrywa porozumienie i rezygnuje z zakupu Twittera

Elon Musk w połowie czerwca spotkał się z pracownikami Twittera m.in. zapowiadając zwolnienia, teraz sam zwolnił się z danego słowa (fot. Wikimedia Commons/Courtesy Photo)

Elon Musk wydał oświadczenie, że wypowiada umowę kupna Twittera za 44 mld dol. Ostatecznie rezygnuje, powołując się na istotne naruszenie wielu postanowień porozumienia. Zarząd serwisu, z jego dyrektorem generalnym Paragiem Agrawalem na czele stwierdził, że przed sądem będzie starać się o sfinalizowanie transakcji.

Cena akcji spółki w handlu posesyjnym spadła o 7 proc. Zarząd Twittera jest zobowiązany do zamknięcia transakcji i to po ustalonej cenie – 54,20 dol. za akcję. Musk od dawna wstrzymywał finalizację, według ekspertów szukając pretekstu do odstąpienia (najpierw długo szukał środków od zewnętrznych inwestorów).

Fałszywe konta na Twitterze powodem odstąpienia?

Głównym argumentem Muska było ukrywanie przed nim faktycznej liczby fałszywych kont i spamów znajdujących się w serwisie. Według zarządu miało to być niecałe 5 proc., według miliardera, a także firmy, która przeprowadziła kontrolę – prawie 20 proc.

Czytaj też: Konta brytyjskiej armii na Twitterze i YouTubie zostały zhakowane

W czerwcu w liście skierowanym do szefa odpowiedzialnego za kwestie prawne w platformie prawnicy Muska stwierdzili, że spółka stawia aktywny opór i narusza jego prawo do posiadania informacji na temat tego, ile kont na Twitterze jest fałszywych.

Parag Agrawal wielokrotnie wypowiadał się, że zarządzana przez niego spółka współpracuje w całej rozciągłości, miliarder nie dawał jednak temu wiary. Przynajmniej oficjalnie.

Muskowi grozi postępowanie sądowe

W opublikowanym liście prawnicy Muska zapewniają, że Twitter nie dotrzymał zobowiązań zawartych w umowie, nie podając wszystkich wymaganych informacji na temat liczby nieautentycznych kont i spamu.

Czytaj też: RASP wydał oświadczenie w sprawie "Newsweeka". Chce pozwać Holzera

Rezygnując ze swojego zobowiązania do zakupu Twittera, właściciel m.in. Tesli, koncernu produkującego samochody elektryczne, naraża się na poważne postępowanie sądowe. Obie strony zobowiązały się, w przypadku odstąpienia od umowy, do wypłacenia odprawy w wysokości do 1 mld dol.

Majątek Elona Muska, uważanego za najbogatszego człowieka na świecie, jest wyceniany na ponad 200 mld dol.

Czytaj też: Nowy „Press": Lichnerowicz i Górniak o wojnie, która nie jest kobietą, a także Lis, Grzędziński, Gebert oraz Jeleniewska z TikToka

(MAC, 09.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.