Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 20, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Erdogan wsadził do aresztu 16 dziennikarzy za "szerzenie propagandy terrorystycznej"

Działania prezydenta Erdogana doprowadziły Turcję na 149. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy Reporterów bez Granic (fot. Wikimedia Commons)

Stowarzyszenie Studiów Medialnych i Prawnych oraz tureckie media poinformowały o uwięzieniu 16 kurdyjskich dziennikarzy pod zarzutem szerzenia propagandy terrorystycznej.

Dziennikarze byli przetrzymywani w areszcie przez osiem dni w południowo-wschodnim mieście Diyarbakir bez formalnego oskarżenia. Teraz czekają na proces. Według serwisu Demiroren i innych tureckich mediów, pięciu innych dziennikarzy zatrzymanych 8 czerwca nie trafiło do więzienia. Zarzuty dotyczą prowadzenia propagandy na rzecz organizacji terrorystycznej w związku z przygotowywaniem programów telewizyjnych nadawanych z Belgii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: "Gazeta Pomorska" przegrała proces z Krzysztofem Brejzą

837 dziennikarzy i 62 organizacje medialne wydały oświadczenie popierające zatrzymanych kolegów i potępiające zatrzymania jako "cios w wolność prasy”. W oświadczeniu zaapelowano do tureckiej opozycji, by solidaryzowała się z nimi. Wezwano również wymiar sprawiedliwości, aby "nie stawał się instrumentem bezprawności i tyranii rządu”. Prezydent Recep Tayyip Erdogan twierdzi, że sądy są niezależne.

Turcja plasuje się na najniższym do tej pory, 149. miejscu na 180 krajów w Światowym Indeksie Wolności Prasy Reporterów bez Granic (RSF), opisującym ją jako kraj, w którym "wykorzystuje się wszelkie możliwe środki w celu osłabienia krytyki”.

Czytaj też: Państwowa Inspekcja Pracy nie prowadzi kontroli w RAS Polska po odejściu Lisa

(MAC, 20.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.