Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 20, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Państwowa Inspekcja Pracy nie prowadzi kontroli w RAS Polska po odejściu Lisa

Pod koniec maja Tomasz Lis, po 10 latach prowadzenia "Newsweek Polska", w trybie nagłym rozstał się z redakcją i wydawnictwem (fot. Paweł Wodzyński/East News)

Państwowa Inspekcja Pracy nie prowadzi w wydawnictwie Ringier Axel Springer Polska postępowania wyjaśniającego, czy w kierowanym przez Tomasza Lisa zespole "Newsweek Polska" dochodziło do mobbingu lub molestowania. – Doniesienia medialne nie zawsze są wystarczającą przesłanką do podejmowania kontroli – wyjaśnia Główny Inspektorat Pracy.

O podjęcie działań mających zweryfikować doniesienia medialne odnośnie do powodów rozwiązania umowy z redaktorem naczelnym tygodnika, zwrócił się 6 czerwca do Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, głównego inspektora pracy, poseł Zjednoczonej Prawicy Piotr Sak.

Doniesienia medialne niewystarczające

Sak chciał, aby w toku postępowania wyjaśniającego ustalono, czy w redakcji tygodnika w okresie pełnienia przez Tomasza Lisa funkcji redaktora naczelnego dochodziło do zdarzeń noszących znamiona mobbingu bądź molestowania pracowników.

Czytaj też: "Gazeta Pomorska" przegrała proces z Krzysztofem Brejzą

Państwowa Inspekcja Pracy na pytanie "Presserwisu", czy zamierza wszcząć takie postępowanie, odpowiedziała, że nie ujawnia informacji dotyczących skarg pracowniczych. Zaznaczyła jednak, że w RAS Polska nie trwają czynności kontrolne.

"Doniesienia medialne sugerujące istnienie działań mobbingowych (lub molestowania) wobec pracowników, nie zawsze są wystarczającą przesłanką do podejmowania działań kontrolnych przez Państwową Inspekcję Pracy. Sprawdzenie zasadności doniesień o działaniach mobbingowych wymaga bowiem zaangażowania i ścisłej współpracy osób dotkniętych tym rodzajem relacji międzyludzkich" – napisał w odpowiedzi na nasze pytanie Juliusz Głuski-Schimmer, rzecznik prasowy GIP.

Tomasz Lis i nagłe rozstanie z "Newsweek Polska"

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować zakład pracy pod kątem mobbingu, choć w art. 10 ustawy o PIP z 2007 roku (zadania PIP) nie ma tego terminu. Do zadań PIP należy więc m.in. "nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych".

Czytaj też: Koniec wizyt dla mediów organizowanych przez Straż Graniczną przy granicy z Białorusią

Mobbing pojawił się w 2004 roku w art. 94(3) par. 2 Kodeksu pracy. PiP na ogół kontroluje firmy pod kątem mobbingu oraz działań antymobbingowych w trybie skargowym.

24 maja Tomasz Lis, po 10 latach prowadzenia "Newsweek Polska", w trybie nagłym rozstał się z redakcją i RAS Polska. Decyzję o zakończeniu współpracy obwieścił zespołowi prezes Mark Dekan, który na telekonferencji przeczytał wspólne oświadczenie Tomasza Lisa i zarządu firmy.

Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, wydawca "Newsweek Polska", nie zaprzeczyło w odpowiedzi na nasze pytania, że w sprawie Tomasza Lisa działała powołana w firmie specjalna komisja.

Czytaj też: Tylko co piąty Polak uważa, że media są wolne od nacisków

(BAE, 20.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.