Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 16, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ukraina przygotowuje finał konkursu Eurowizji 2023. Pomoże Ministerstwo Obrony

Ukraina wygrała finał Eurowizji w 2022 roku, ma więc prawo zorganizować kolejny finał u siebie (fot. Euriovision Song Contest)

Resorty obrony i spraw wewnętrznych Ukrainy zaangażowały się w przygotowania do organizacji finału konkursu Eurowizji w 2023 roku, by zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo.

– Ukraina już rozpoczyna przygotowania do finału Eurowizji 2023 – poinformował w oświadczeniu dla mediów zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. – Głównym zagadnieniem, którym się zajmujemy, jest sprawa bezpieczeństwa.

Zełenski: "Zrobimy wszystko, aby Eurowizja gościła w Mariupolu"

Według Tymoszenki rozważane są różne miejsca, w których finał konkursu mógłby się odbyć w maju przyszłego roku, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Powiedział jednak, że w przygotowaniach od początku biorą udział ukraińskie MSW i MON.

Czytaj też: Rosja zakazała wjazdu 29 brytyjskim dziennikarzom

Tegoroczny finał konkursu wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra, ale natychmiast po finale pojawiły się wątpliwości, czy w 2023 roku Eurowizja będzie mogła gościć w Ukrainie. Co prawda zaraz po konkursie prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiadał na Instagramie: "Zrobimy wszystko, aby pewnego dnia uczestnicy i goście Eurowizji gościli w ukraińskim Mariupolu", ale działania wojenne w Ukrainie trwają, mimo zepchnięcia Rosjan na wschód.

W historii konkursu zdarzało się, że kraj-zwycięzca edycji, w kolejnym roku nie organizował finału. W 1960 roku konkurs zorganizowała BBC w Londynie, bo Holandia miała kłopoty finansowe. Podobnie było w 1963 roku, kiedy Wielka Brytania przejęła finał od Francji, oraz w 1980 roku, gdy finał odbył się w Hadze, a nie w Izraelu. Dwukrotnie zwycięskie kraje odmówiły organizacji finału: w 1972 roku Monako, a dwa lata później Luksemburg.

Czytaj też: Ponad milion użytkowników przeczytało w WP tekst o zakonnicach znęcających się nad dziećmi

(PAR, 16.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.