Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ukraina wygrała Eurowizję. Przy finale za rok mogłaby pomóc TVP

Kalush Orchestra z Ukrainy wykonała piosenkę "Stefania" i wygrała Eurowizję 2022 (screen: YouTube/Eurovision Song Contest)

W sobotnim finale Ukraina wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji. Natychmiast pojawiły się wątpliwości, gdzie odbędzie się przyszłoroczny finał. TVP oficjalnie nie wystąpiło z propozycją pomocy, nieoficjalnie jest jasne, że może wesprzeć ukraińską Narodową Publiczną Teleradiokompanię Ukrainy.

66. Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała Ukraina z 631 punktami. Polak Krystian Ochman zdobył 151 punktów i zajął 12. miejsce. Z uwagi na publiczne głosowanie krajów na poszczególne piosenki i wykonawców, konkurs ten odbierany był zawsze nie tylko jako rywalizacja artystyczna, ale także jako manifestacja polityczna.

„Piosenka powstała w momencie, kiedy uświadomiłem sobie, jak oryginalne i ważne jest słowo »matka«. Napisałem go przed wojną i zadedykowałem mojej mamie, ale teraz utwór nabrał nowego znaczenia. Stał się piosenką dla wszystkich matek, które tęsknią za swoimi synami" — mówił przed finałem Ołeh Psiuk z Kalush Orchestra w rozmowie z Die Welt, cytowany przez Onet.

Eurowizja 2022. Następny finał w Kijowie czy Mariupolu

Spekulacje na temat tego, czy ukraiński nadawca publiczny zdoła zorganizować przyszłoroczny finał, rozwiał już wczoraj w nocy prezydent Wołodymyr Zełenski: „Nasza odwaga robi wrażenie na świecie. Nasza muzyka inspiruje Europę. W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji!" — napisał na Instagramie ukraiński prezydent. I dodał: „Zrobimy wszystko, aby pewnego dnia uczestnicy i goście Eurowizji gościli w ukraińskim Mariupolu".

Gratulacje dla Ukraińców płyną z całęgo świata. Charles Michel, szef Rady Europejskiej napisał na Twitterze: "Życzmy sobie, aby przyszłoroczna Eurowizja odbyła się w Kijowie, w wolnej i zjednoczonej Ukrainie".

Prezes TVP Jacek Kurski na Twitterze pogratulował Krystianowi Ochmanowi. Nie podjął tematu ewentualnej współpracy z Ukrainą przy realizacji finału. Wcześniej jednak TVP dawało do zrozumienia, że jest do dyspozycji. TVP zorganizowała już dwa finały juniorskiej Eurowizji: w 2019 i 2020 roku (w Gliwicach i Warszawie).

Eurowizja od 1956 roku

Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest od 1956, występują na nim przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

Europejska Unia Nadawców powstała sześć lat wcześniej (1950) - skupia publiczne stacje radiowe i telewizyjne w celu wymiany programów i wspólnej produkcji. Do EBU należą obecnie rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Eurowizja jest jednym z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych na świecie - z rekordem oglądalności na poziomie 600 mln widzów. Transmitowana jest w około setce krajów na świecie.

Zwycięzca Eurowizji nie organizował finału

Zdarzało się już, że kraj - zwycięzca konkursu w kolejnym roku nie organizował finału. W 1960 roku konkurs zorganizowała BBC w Londynie, bo  Holandia miała kłopoty finansowe. Podobnie było w 1963 roku, kiedy Wlk. Brytania przejęła finał od Francji (z tych samych powodów), a także w 1972 r. (Monako odmówiło) i 1974 r. (odmówił Luksemburg). Z kolei w 1980 roku finał odbył się w Hadze, po tym jak Izrael, zwycięzca z 1979, popadł w kłopoty finansowe.

(MAT, 15.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.