Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 20, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" apeluje do polskich europarlamentarzystów

Zdaniem redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty regulacja DSA choć obiektywnie potrzebna, niesie z sobą jednak kilka zapisów kontrowersyjnych (fot. Prexels.com)

Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" (Gremi Media) Bogusław Chrabota apeluje do polskich europarlamentarzystów o wsparcie wydawców w zakresie zagwarantowania wolności prasy. Chodzi o głosowany dziś w Parlamencie Europejskim Digital Service Act, który reguluje działalności firm technologicznych, w tym cyfrowych gigantów. 

W czwartek 20 stycznia Parlament Europejski będzie głosował w sprawie DSA (ang. Digital Service Act), czyli aktu o usługach cyfrowych. Zdaniem redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty regulacja, choć obiektywnie potrzebna, niesie z sobą kilka zapisów kontrowersyjnych.

"Portale będą mogły wprowadzać cenzurę"

"Newralgicznymi sprawami z perspektywy wydawców prasy są kwestie związane z prawem arbitralnego blokowania lub usuwania przez portale materiałów prasowych w oparciu o własne regulaminy i warunki. W efekcie to, co legalnie opublikowane w gazetach, może być zablokowane online, a portale – z mocy prawa – będą mogły wprowadzać cenzurę" – napisał Chrabota w apelu, który znalazł się w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Czytaj też: Bogusław Chrabota ma nowy kontrakt, na początek musi uporać się z odejściami z "Rz"

Naczelny "Rzeczpospolitej" i jednocześnie wiceprezes Izby Wydawców Prasy zaznacza, że problematyczne są też przepisy dotyczące reklamy i obowiązku uzyskania zgody internauty na jej wyświetlanie, ponieważ wprowadzenie ich da przewagę wielkim portalom, które działają w oparciu o systemy logowania z obligatoryjną akceptacją regulaminów, podczas gdy mniejsi wydawcy takich systemów nie posiadają.

Ograniczenie wszechwładzy technologicznych gigantów

Chrabota zwraca też uwagę na relację DSA do innych regulacji, m.in. dyrektyw z zakresu prawa autorskiego, które jego zdaniem powinny – jako regulacje sektorowe – być stosowane w pierwszej kolejności. 

"W związku z czwartkowym głosowaniem polscy wydawcy apelują do reprezentujących nasz kraj europarlamentarzystów o wsparcie w zakresie zagwarantowania wolności prasy poprzez uniemożliwienie platformom pełnienia roli cenzora oraz poparcie wyważonych regulacji dotyczących zgody na kierowanie reklamy" – pisze Chrabota.

Czytaj też: Frances Haugen zarzuca Facebookowi podkopywanie demokracji

Digital Service Act, regulacja przygotowywana przez Komisję Europejską, ma ograniczyć wszechwładzę gigantów technologicznych poprzez uregulowanie ich działalności na rynkach krajów Unii Europejskiej. Po przyjęciu przez Parlament Europejski DSA trafi do tzw. trilogu, podczas którego parlament wraz z Komisją Europejską i Radą Europejską wypracuje ostateczny tekst regulacji, która ma zacząć obowiązywać w 2024 roku.

(BAE, 20.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.