Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bogusław Chrabota ma nowy kontrakt, na początek musi uporać się z odejściami z "Rz"

Bogusław Chrabota, naczelny "Rzeczpospolitej", ma nowy kontrakt. Ruchy kadrowe w redakcji uznaje za naturalne (screen: YouTube/Onet News)

"Rzeczpospolita", mimo pozyskania zagranicznego inwestora, traci ważnych dziennikarzy i redaktorów. - To proces naturalny, do którego zdążyłem się przyzwyczaić, pracując ponad 30 lat w mediach - uspokaja redaktor naczelny dziennika Bogusław Chrabota, który od początku roku ma nowy kontrakt z wydawnictwem. Jednak z Gremi Media odchodzą także handlowcy.

Z końcem grudnia 2021 roku Bogusławowi Chrabocie wygasł trzyletni kontrakt z wydawcą zawarty pod koniec 2018 roku. Chrabota potwierdził "Presserwisowi", że od stycznia pracuje na podstawie nowej umowy, ale strony nie ujawniają, do kiedy ona obowiązuje. Redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej" jest od stycznia 2013 roku - został nim po tym, jak wygrał konkurs na to stanowisko ogłoszony przez głównego właściciela Gremi Media - Grzegorz Hajdarowicza.

Nowy inwestor wesprze dotychczasowy profil gazety

Redaktor naczelny "Rz" zaznacza, że duże znaczenie dla niego miało wejście do spółki nowego inwestora. W grudniu 40 proc. akcji Gremi Media za 96,8 mln zł kupił holenderski fundusz Pluralis B.V.

- Czekałem na tę decyzję długo, ale ci, co wchodzą, raczej wesprą, niż uderzą w dotychczasowy kurs i profil gazety - odpowiada Chrabota. - Moja obecność to oczywiście kontynuacja kursu, ale też kolejne wyzwania, budowanie nowych produktów, kolejne etapy konwergencji, tworzenie związków z prasą europejską i amerykańską, w której obecni są nasi inwestorzy - dodaje naczelny. Liczy na pomoc zespołu, który uznaje za silny i stabilny. - Stworzenie tego zespołu, uruchomienie, zbudowanie synergii, to osiągnięcie, które szczególnie wysoko sobie cenię - dodaje Chrabota.

Czytaj też: Do rady nadzorczej Gremi Media wejdą przedstawiciele
nowego udziałowca spółki

Odejścia znanych nazwisk z "Rzeczpospolitej"

Pozyskanie inwestora nie zatrzymało jednak odejść z redakcji dziennikarzy i redaktorów specjalizujących się w prawie, gospodarce i ekonomii. Z początkiem stycznia do redakcji Business Insider Polska przeszedł Maciej Rudke, który dla Gremi pracował 10 lat - do "Rz" i "Parkietu" pisał o bankach i przemyśle odzieżowym. Dołączył do Barbary Oksińskiej, która do BI Polska przeszła z "Rz" już we wrześniu. Przed świętami wypowiedzenie złożył Michał Niewiadomski, który był redaktorem w dziale ekonomii, zajmował się serwisem Energianews.pl, współtworzył "Walkę o Klimat" - jeden z najzyskowniejszych dodatków "Rz" powiązany z cyklem debat. Z redakcją rozstała się także Anna Krzyżanowska - prowadziła dział Nieruchomości, odpowiadała za organizację konferencji i spotkań związanych z tą branżą, pisała też o rynku prawniczym. Z naszych ustaleń wynika, że przechodzi do biznesu.

Powody odejść z "Rz" są różne - głównie chodzi jednak o brak podwyżek pensji od kilku lat i nakładanie na dziennikarzy i redaktorów nowych obowiązków.

Odejścia? Chrabota: Zawsze serce krwawi

- W moim przypadku chodzi przede wszystkim o możliwości rozwoju. Przez pięć i pół roku wiele się w "Rzeczpospolitej" nauczyłem, ale chciałbym jeszcze spróbować czegoś nowego - mówi Niewiadomski, który niedawno ukończył na Politechnice Warszawskiej podyplomowe studia energetyka odnawialna. W przeszłości był szefem redakcji wiadomości w radiowej Jedynce, teraz chce swobodnie realizować własne przedsięwzięcia, na które dotychczas musiał mieć zgodę przełożonych. Prowadzi Klub Energetyczny - cykl zamkniętych spotkań z udziałem przedstawicieli administracji, branży energetycznej i think tanków.

- Odejścia dziennikarzy to proces naturalny, do którego zdążyłem się przyzwyczaić, pracując ponad 30 lat w mediach. Zawsze serce krwawi, kiedy odchodzą wychowankowie, ale nie da się tego powstrzymać - komentuje Bogusław Chrabota. -  Ludzie szukają nowych szans i podejmują życiowe wyzwania. Z mojej osobistej perspektywy wyszukiwanie i kształcenie nowych talentów zawsze było ważnym elementem pracy. Na miejsce tych, którzy odeszli, przyjdą nowi, nie mniej zdolni - dodaje Chrabota i zaznacza, że trzon kierownictwa redakcji pozostaje jednak stabilny.

Według nieoficjalnych informacji w ostatnich dniach wypowiedzenie miał też złożyć Grzegorz Siemionczyk. To byłoby duże osłabienie "Rz" i "Parkietu", dlatego redakcja stara się go przekonać, aby jednak pozostał. To jeden z najlepszych dziennikarzy zajmujących się ekonomią i gospodarką - laureat Grand Press Economy 2020.

"Rzeczpospolita": odchodzą także ludzie reklamy

Z Gremi Media odchodzą jednak nie tylko pracownicy redakcji. Pod koniec ub.r. wypowiedzenie złożyła Irmina Zakrzewska - kierowniczka projektu "Rzeczpospolita Życie Regionów". Według nieoficjalnych informacji wypowiedzenia złożyli także Kamil Dąbrowski (szef biura reklamy online) oraz doświadczeni handlowcy Michał Grabowski i Robert Rybarczyk.  

(GK, 05.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.