Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 10, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ministerstwo Kultury chce, żeby zagraniczni nadawcy płacili na PISF

Jak uzasadnia MKiDN, nowelizacja ma poszerzyć katalog podmiotów zobowiązanych do wpłat na rzecz PISF (fot. Jonas Leupe/Unsplash.com)

Projekt nowelizacji ustawy o kinematografii przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nakłada obowiązek wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przez nadawców programów telewizyjnych, których siedziba mieści się w innym państwie Unii Europejskiej, ale mają przychody w Polsce. 

Z obowiązku wpłat na rzecz PISF mają być zwolnieni nadawcy, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a ich roczny obrót netto ze sprzedaży nie przekracza 2 mln euro. Zwolnieni mają być też ci, których łączny udział w widowni wszystkich rozpowszechnianych programów nie przekroczył 1 proc. 

Jak uzasadnia MKiDN, nowelizacja ustawy o kinematografii ma poszerzyć katalog podmiotów zobowiązanych do wpłat na rzecz PISF.

Wojciech Dziomdziora, prawnik i były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uważa, że nowelizacja może być uzasadniona, jeżeli doprowadzi do wyrównania pozycji rynkowej nadawców.

– Obecnie tylko nadawcy, którzy mają koncesję polską i działają na tym rynku, są obciążani opłatami na rzecz PISF-u. A nadawcy, którzy mają koncesję zagraniczną, na przykład czeską czy holenderską, działają dokładnie na tym samym rynku i mają dokładnie takie same warunki rynkowe, nie są obciążani tymi opłatami. To powoduje, że nadawcy, którzy są zarejestrowani w innym państwie, mają lepszą pozycję. Dlatego uważam, że wprowadzenie takiej ustawy mogłoby być uzasadnione – mówi Dziomdziora.

Zaproponowane przez ministerstwo rozwiązanie rozszerza wprowadzony w lipcu w tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej "podatek od Netflixa". Chodzi o obowiązek wnoszenia opłaty w wysokości 1,5 proc. przychodu przez dostawców wideo na żądanie (VoD). – PISF szacuje wstępnie wysokość wpływów z tego tytułu za 2020 rok na poziomie od 7,5 do 10 milionów złotych – mówi "Presserwisowi" rzeczniczka PISF Monika Piętas-Kurek.

Możliwe wpływy z opłat nadawców, którzy mają siedzibę w innym państwie UE, ale osiągają przychody w Polsce, nie są jeszcze znane.

Planowany termin przyjęcia projektu nowelizacji przez Radę Ministrów to IV kwartał 2020 roku.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(BAE, 10.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.