Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 29, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

OKO.press przeprosiło Konrada Wojciechowskiego. "Fakt" chce wyjaśnień

Konrad Wojciechowski współpracuje m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Dziennikiem Gazeta Prawną" i "Faktem" (fot. archiwum prywatne)

Do artykułu o powiązaniach biznesowych Wirtualnej Polski ze środowiskiem Zbigniewa Ziobry OKO.press dołączyło przeprosiny wobec Konrada Wojciechowskiego, którego błędnie wskazano jako fałszywego dziennikarza. Redakcja "Faktu", do którego Wojciechowski pisuje, poprosiła go o wyjaśnienia, inne tytuły nie zamierzają zrywać z nim współpracy.

OKO.press w tekście "Jak Wirtualna Polska promuje Ziobrę. »Łączy nas z Ministerstwem Sprawiedliwości wiele interesów«" napisało, że Konrad Wojciechowski obok Krzysztofa Suwarta i Krzysztofa Majora to fałszywe nazwiska, pod którymi dziennikarze WP publikowali sprzyjające Zbigniewowi Ziobrze artykuły. Konrad Wojciechowski to jednak dziennikarz współpracujący nie tylko z WP, ale także z "Gazetą Wyborczą", "Dziennikiem Gazetą Prawną" i "Faktem".

OKO.press uzupełniło tekst o wyjaśnienie, że błąd wynikał z informacji uzyskanych od byłych pracowników WP, oraz przeprosiny wobec dziennikarza. 

OKO.press zwróciło uwagę na tekst Wojciechowskiego "Ministerstwo Sprawiedliwości ochroni seniorów. Przed oszustami i lichwą". - To jest zwyczajna relacja z konferencji prasowej zorganizowanej przez ministerstwo, nie przeprowadzałem tam żadnych wywiadów sam na sam - mówi Wojciechowski. Dodaje, że mimo przeprosin nie wyklucza kroków prawnych wobec OKO.press.

Wojciechowski mówi, że nie widzi powodów, by kończyć współpracę z Wirtualną Polską. - Chcę poczekać, co ustali zespół wewnątrz WP, bo hipotetycznie może okaże się, że np. teksty, które pisałem, były zamawiane przez ministra, a ja nie byłem o tym informowany - mówi. Wirtualna Polska nie ustosunkowuje się do dalszej współpracy.

"Gazeta Wyborcza" informuje, że współpracę będzie kontynuować. - Nie mamy zarzutów do tekstów, które Konrad Wojciechowski publikował na łamach "Gazety Wyborczej". Pozostaje on współpracownikiem "Gazety Stołecznej", m.in. w zakresie tematów kulturalnych i interwencyjnych - przekazał "Presserwisowi" Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i szef redakcji lokalnych dziennika. 

Mirosława Piotrowska z działu komunikacji Inforu poinformowała, że wydawca "DGP" także nie ma zastrzeżeń do publikacji Wojciechowskiego. Tomasz Kozłowski, szef działu politycznego "Faktu", którego współpracownikiem jest Wojciechowski, przekazał nam natomiast, że w związku z informacjami OKO.press dziennikarz został poproszony o ustosunkowanie się do sformułowanych w publikacji tez.

Po publikacji OKO.press w Wirtualnej Polsce powstał zespół wyjaśniający sprawę, a redaktor naczelny WP i wiceprezes Wirtualnej Polski Media Tomasz Machała, który miał kilka miesięcy temu na spotkaniu z pracownikami mówić, że WP "wiąże z Ministerstwem Sprawiedliwości wiele interesów", udał się na urlop. Zespół spotyka się z obecnymi i byłymi pracownikami portalu. Po zakończeniu prac ma powstać raport. WP ma też wypracować nowe standardy współpracy redakcji z działem sprzedaży, czym miałby się zająć kolejny zespół.

(MNI, 29.01.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.