Dział: KSIążKI

Dodano: Październik 04, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje”

Press

Charlie LeDuff

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2019

Podtytuł książki właściwie streszcza to, co autor w niej udowadnia: amerykański sen dla zwykłych obywateli dawno się skończył, lecz media w imię oglądalności (klikalności, czytelnictwa) wolą grać na emocjach i umacniać stereotypy. Niektórym dziennikarzom książka LeDuffa się nie spodoba – nie kryje on niechęci do dziennikarstwa płytkiego, pod publiczkę, do kolegów bardziej dbających o swój makijaż niż o prawdę.

W przeciwieństwie do największych amerykańskich mediów Charlie LeDuff przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w USA odrobił pracę domową. W latach 2014–2016 jeździł po Stanach, robiąc dla telewizji Fox materiały pokazujące Amerykę „od bebechów”, zwykłych ludzi i ich codzienne zmagania na tle sypiącego się kraju. W Williston w Dakocie Północnej spotyka robotników, którzy nadaremnie uwierzyli, że dzięki pracy na tamtejszych polach naftowych odbiją się od dna. Na granicy z Teksasem obserwuje, jak po rzece Rio Grande śmigają łodzie przemytników. Jedzie do Meksyku, gdzie znajduje przeniesione tam amerykańskie fabryki. Na przykładzie konkretnych obywateli opisuje, jak polityka swobodnego przepływu kapitału i ludzi spowodowała, że Amerykanie tracili pracę i domy.

LeDuff kilka razy był w mieście Ferguson, gdzie po zastrzeleniu czarnoskórego Michaela Browna napięcie rosło, aż w końcu miasto stanęło w ogniu. O spotkanych tam kolegach z innych mediów nie pisze inaczej niż „strupieszały fotoreporter wojenny” czy „dupek ze stacji ogólnokrajowej”, obserwując, jak kręcą z parkingu przed motelem „za bardzo posrani, żeby wyjść na ulicę”. LeDuff nie może się nadziwić, w jakiej farsie biorą udział politycy i media. Jak produkują shitshow dla Amerykanów, kreśląc wizję kraju, który już nie istnieje.

Czy aby tych samych błędów nie popełniają polscy dziennikarze?

(RG, 04.10.2019)

Pozostałe tematy weekendowe

Youtuberka kandyduje do Sejmu
Depresja reportera
Klimat dla Grety Thunberg
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.