Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Sierpień 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rząd nie wesprze producentów gier

Projekt ustawy zakłada ulgi podatkowe dla producentów, którzy tworzą gry wykorzystujące m.in. polski dorobek kulturowy (fot. Sean Do/ Unsplash)

Ministerstwo kultury wycofało z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy o finansowym wsparciu produkcji gier kulturowych. Resort twierdzi, że do prac nad nim wróci w przyszłej kadencji Sejmu.

Projekt ustawy zakładał przyznawanie ulg podatkowych producentom, którzy tworzą gry wykorzystujące polski lub europejski dorobek kulturowy. Jego założenia przedstawiło jesienią ub.r. ministerstwo kultury. Przedłożenie projektu rządowi pierwotnie było planowane na czwarty kwartał 2018 roku, później na pierwszy kwartał tego roku, a w czerwcu przesunięto termin na czwarty kwartał. Resort zapewnia, że nie rezygnuje z prac i planuje przedłożenie go rządowi w następnej kadencji Sejmu, w pierwszym kwartale 2020 roku.

Maciej Miąsik, producent i wiceprezes zarządu Movie Games, sugeruje w rozmowie z nami, że projekt w roku wyborczym nie był priorytetowy dla rządu. – Nie jesteśmy branżą, która wyjdzie na ulice i będzie się awanturować. Czekamy i zobaczymy, co z tego wyjdzie – mówi. Zwraca uwagę, że choć ulga przyniosłaby korzyści producentom, proces jej przyznawania byłby złożony, a branża nie będzie zmieniać planów produkcyjnych pod kątem testu kulturowego. 

– To nie jest tak, że bez tej ulgi projekty nie ruszą. One są i będą realizowane. Nikt nie zmieni ich definicji pod test kulturowy. To się nie dzieje i nie zadzieje, bo to się nie opłaca – zaznacza. Jednocześnie przyznaje, że rozwiązanie jest nowatorskie i stosowane na Zachodzie.  

Ulgi podatkowe dla producentów gier - co w projekcie

Zgodnie z przedstawionymi w ubiegłym roku założeniami ustawy, za grę kulturową uważa się produkcję, która „wykorzystuje polski lub europejski dorobek kulturowy oraz posiada kulturotwórczy lub innowacyjny charakter, a także spełnia test kwalifikacyjny potwierdzony certyfikatem tymczasowym oraz ostatecznym i jest przeznaczona do komercyjnej dystrybucji”. Jeśli wejdzie w życie, twórcy będą mogli liczyć na pomoc finansową w postaci odliczenia od podstawy podatkowej kosztów związanych z produkcją gry.

Według projektu pomoc finansowa zostanie przyznana firmom, które posiadają siedzibę na terenie Polski, w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Po złożeniu odpowiedniego wniosku do MKiDN resort dokona weryfikacji kulturowego charakteru gier według ustalonej punktacji. Ocenie będą podlegać m.in. przedstawienie dziedzictwa kulturowego, historycznego, artystycznego lub naukowego z kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), osadzenie miejsca akcji na terenie kraju EOG, pochodzenie i tożsamość postaci związanej z EOG oraz obecność w grze dialogów i napisów w języku polskim. Kluczowe będzie również to, czy prace nad grą odbywają się w Polsce oraz czy osoby zatrudnione nad projektem są rezydentami EOG.

W przypadku, kiedy gra uzyska co najmniej połowę wszystkich możliwych punktów, w tym przynajmniej połowę punktów związanych z wykorzystaniem polskiego lub europejskiego dorobku kulturowego, producent otrzyma certyfikat tymczasowy, potwierdzający uprawnienie do skorzystania z ulgi podatkowej.

W projekcie ustawy zaznaczono, że wsparcie finansowe przyznawane będzie na produkcję tych gier, których koszty produkcji wynoszą co najmniej 100 tys. zł. Wsparcia nie otrzymają gry zawierające m.in. treści pornograficzne i hazard.

(PD, 16.08.2019)

Pozostałe tematy weekendowe

OKO.press z ekskluzywnymi treściami i podcastami
"Motoryzacyjny Netflix" od TVN Discovery
Obojętność nie jest niewinna – rozmowa z Moniką Sznajderman
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.