Temat: internet

Dział: KSIążKI

Dodano: Lipiec 05, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Pianie kogutów, płacz psów”

Press

Wojciech Tochman

Wydawnictwo Literackie
Kraków 2019

Kto interesował się trochę Kambodżą za czasów Pol Pota, potraktuje tę książkę jak podsumowanie wszystkiego, co dotychczas czytał i oglądał. Swego rodzaju kropkę nad i. Opisy historycznych wydarzeń znajdzie w książce Zbigniewa Domarańczyka „Kampucza, godzina zero”, reportażach Tiziana Terzaniego czy licznych dokumentach (m.in. głośnym filmie „Brakujące zdjęcie” Rithy Panha).

Wojciech Tochman postanowił natomiast stworzyć obraz dzisiejszej Kambodży i jej mieszkańców żyjących w cieniu ludobójstwa. Podstawą tego obrazu jest człowiek, w którym umarły uczucia. Jak pisze Tochman: „Obcy nie jest tu do dotykania. (...) Między małżonkami raczej nie za blisko. Także między rodzicami i dziećmi. (...) Za uczucia strzelano tutaj kiedyś w głowy”. Gdy zaś uczuć nie ma, króluje obojętność. Czytamy więc o losach ludzi psychicznie chorych, których rodziny przetrzymują w klatkach, przykutych szeklą do pręta, nagich i załatwiających się pod siebie. Bywa, że tych opisów zdaje się być aż nadto.

Autor towarzyszył lekarzom z Transcultural Psychosocial Organization, którzy jeżdżą w głąb kraju, by leczyć psychicznie chorych więzionych przez własne rodziny. Tochman pokazuje współczesną Kambodżę jako kraj, w którym nie ma już katów, lecz jednak są wszędzie dookoła. „Kaci żyją między ocalałymi. Albo w ocalałych” – pisze. Operując precyzyjnym, czasami suchym językiem, oszczędnym stylem opowiadania, przeprowadza czytelnika przez traumatyczne wspomnienia bohaterów, każąc wręcz dotknąć ich cierpienia.

Przeszłość obecna w teraźniejszości jest przyczyną zaburzenia, które występuje jedynie w Kambodży i nazywa się „baksbat” – zespół złamanej odwagi. To ból, którego nie da się uleczyć, jest przenoszony z pokolenia na pokolenie. To strach, który nie odszedł po traumie. W książce Tochmana nadzieja przegrywa z tym strachem i bólem.

(RG, 05.07.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.