Dział: PRASA

Dodano: Październik 31, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokuratura: Dżamal Chaszodżdżi został uduszony w saudyjskim konsulacie

Dżamal Chaszodżdżi był widziany po raz ostatni 2 października przed wejściem do saudyjskiego konsulatu w Stambule (screen: Youtube.com/Wall Street Journal)

Prokuratura w Stambule oświadczyła w środę, że krytyczny wobec władz w Rijadzie saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi został uduszony niedługo po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule 2 października, a jego ciało po śmierci zostało poćwiartowane.

"Zgodnie z wcześniej przygotowanym planem, ofiara Dżamal Chaszodżdżi została uduszona zaraz po wejściu do konsulatu - napisano w oświadczeniu prokuratury. - Zwłoki ofiary po jej śmierci w wyniku uduszenia zostały poćwiartowane i pozbyto się ich".

W komunikacie podkreślono, że morderstwo to zostało dokonane "z premedytacją".

Jest to pierwsze oficjalne potwierdzenie ze strony tureckich władz informacji o uduszeniu dziennikarza i poćwiartowaniu jego ciała.

Rzecznik rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Omer Celik ocenił w środę, że zabójstwo dziennikarza nie byłoby możliwe bez instrukcji "z wysokiego szczebla".

"Kto wydał rozkaz? Nie jest to operacja, którą można by przeprowadzić bez instrukcji z wysokiego szczebla" - powiedział Celik na konferencji prasowej w Ankarze.

Podał także w wątpliwość deklaracje władz w Rijadzie, które utrzymują, że nie wiedzą, gdzie ukryto zwłoki zamordowanego dziennikarza. "Nie ma takiej możliwości, by nie zostali o tym poinformowani" - mówił Celik, podkreślając, że saudyjski konsul w Stambule, który kilka dni po zabójstwie wrócił do Rijadu, z pewnością podzielił się tą informacją z saudyjskimi władzami.

"Nikogo nie oskarżamy, ale nie akceptujemy żadnych prób zatajania i musi to być jasne" - mówił w środę Celik. 

(PAP, 31.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wspominamy ludzi mediów, którzy odeszli

Od góry, od lewej: Lidia Ostałowska, prof. Walery Pisarek, Kora, Igor T. Miecik, Jarosław Hasiński, Krystyna Grzybowska i Bogdan Sawicki (kolaż: fot. Piotr Wojcik, Jacek Marczewski/Agencja Gazeta, Karol Piechocki/Press, screen: YouTube.com, Facebook.com).

Lidia Ostałowska, Igor T. Miecik, prof. Walery Pisarek to osobowości świata mediów, które odeszły na zawsze w ostatnim roku. W dniu Wszystkich Świętych wspominamy zmarłych dziennikarzy i ludzi mediów.

5 listopada ubiegłego roku w wieku 86 lat zmarł prof. Walery Pisarek- językoznawca, medioznawca, honorowy prezes Rady Języka Polskiego. Był jednym z projektodawców ustawy o języku polskim i honorowym prezesem Rady Języka Polskiego. W 1982 roku został profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez ponad trzydzieści lat był dyrektorem Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie, a przez 22 lata, do roku 2012 pełnił funkcję redaktora naczelnego "Zeszytów Prasoznawczych". Jego najbardziej znane publikacje to m.in.: "Poznać prasę po nagłówkach", "Retoryka dziennikarska", "Słownik języka niby-polskiego", "Polskie słowa sztandarowe i ich publiczność" oraz fundamentalna "Polszczyzna".

19 listopada w wieku 61 lat odszedł Jarosław Hasiński, były prezes Polskiego Radia, a ostatnio dyrektor cyfryzacji i administracji Radia Koszalin. W latach 1998-2003 był dyrektorem TVP 3 Poznań, a w latach 2002-2004 kierował Agencją Produkcji Audycji Telewizyjnych. Później współtworzył na Śląsku telewizję TVS. W latach 2009-2011 był prezesem Polskiego Radia. W 2013 roku wrócił do Telewizji Polskiej, zajmował m.in. stanowisko wicedyrektora TVP Polonia. W 2015 roku dołączył do zespołu Radia Koszalin.

3 grudnia zmarł Kazimierz Pawełek, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny "Kuriera Lubelskiego". Miał 81 lat. Publikował też m.in. w „Dzienniku Polskim” i „Szpilkach”. Był również redaktorem dwutygodnika „Głos Budowlanych”. Pisał teksty dla lubelskiego kabaretu Czart oraz kabaretu Pod Egidą.

17 stycznia zmarł Zdzisław Smektała - dziennikarz, felietonista, literat, aktor i showman wrocławski. Publikował m.in. w „Wieczorze Wrocławia”, „Gazecie Wrocławskiej”, „Gazecie Robotniczej”, „Odrze”, „Akcencie”, „Radarze”, „Szpilkach”. W 1992 roku założył „wrocławską popołudniówkę Popo”, która utrzymała się na rynku przez kilka miesięcy. Miał 66 lat. 

21 stycznia zmarła Lidia Ostałowska, wybitna reporterka "Gazety Wyborczej". - W czasie, kiedy większość z nas podniecała się wielką transformacją w Polsce, ona pisała o młodzieży z Bałut, o Cyganach, o kobietach stykających się z przemocą. Miała wielki talent i nadawała swoim reportażom doskonałą formę. Dzięki temu miała wielu czytelników, chociaż poruszała trudne tematy - wspominała reporterka i pisarka Małgorzata Szejnert. Lidia Ostałowska z działem reportażu "GW" współpracowała od 1989 roku. Była autorką dwóch zbiorów reportaży - „Cygan to cygan” i „Bolało jeszcze bardziej”. Jej książka "Farby wodne" była nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2012 roku i do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. 

W wieku 47 lat zmarł 28 stycznia Sebastian Rybarczyk. Był dziennikarzem i pisarzem specjalizującym się w tematyce służb specjalnych. Publikował na łamach m.in. "Więzi", "Rzeczpospolitej", "Liberte", "Uważam Rze", "Uważam Rze Historia", "Focus Historia" i „Tygodnika do Rzeczy", napisał książki „Najtajniejsza broń wywiadu” i „Niewidzialna wojna szpiegów”. Od listopada 2017 roku prowadził audycję „Stacja deszyfrująca” w Polskim Radiu 24.

29 stycznia zmarła Jadwiga Aleksandrowicz, wieloletnia dziennikarka „Gazety Pomorskiej”. Miała 67 lat. Z redakcją „GP” współpracowała od 1991, także po przejściu na emeryturę.

W wieku 76 lat 6 kwietnia zmarł Zbigniew Kubiak, przed laty redaktor „Gazety Poznańskiej” i „Expressu Poznańskiego”.  Był też związany m.in. z „Gazetą Zielonogórską”, Radiem Merkury oraz TVP.

W maju portal Niezależna.pl poinformował o tragicznej śmierci swojego dziennikarza Artura Widlarza, który w lipcu skończyłby 33 lata. 

W wieku 53 lat zmarł 15 czerwca Marek Gędek. Był wydawcą, sekretarzem redakcji i szefem działu w kilku dziennikach m.in. w „Dzienniku Wschodnim” (1997-2004) i „Kurierze Lubelskim” (2004-2008). Publikował również m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Życiu” i „Rzeczpospolitej”.  Pracował też w Katedrze Warsztatu Medialnego i Aksjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

W nocy z 19 na 20 czerwca zmarła Nina Grella, dziennikarka specjalizująca się w tematyce medycznej. O jej śmierci poinformował „Dziennik Zachodni”, z którym była przed laty związana. Po zakończeniu pracy w tej gazecie stworzyła pismo „Szaman”. 

22 czerwca w wieku 80 lat zmarł Marek Karewicz, artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych, dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, prezenter muzyki jazzowej oraz animator jazzu. Jego archiwum fotograficzne liczy około 2 milionów negatywów. Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa oraz koncert The Rolling Stones w Warszawie 13 kwietnia 1967.

W wieku 74 lat 25 czerwca zmarł Jacek Hałasik, dziennikarz sportowy Radia Poznań i popularyzator gwary poznańskiej. W poznańskiej rozgłośni pracował od 1964 roku. Współpracował też jako felietonista i komentator z „Gazetą Poznańską”, „Głosem Wielkopolskim” oraz telewizją WTK. 

W wieku 73 lat 20 lipca zmarł Andrzej Gedymin, dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego” specjalizujący się w tematyce żeglarskiej. Z dziennikiem związany był przez ponad 50 lat. 

28 lipca zmarła Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Była piosenkarką, poetką, pisarką. W lutym 2011 roku zasiadła w jury muzycznego show telewizji Polsat - „Must Be the Music”. Od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową. 

Igor T. Miecik zmarł 31 lipca w wieku 47 lat. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press pracę dziennikarską zaczynał w „Gazecie Wyborczej”. Pracował też dla tygodnika „Przekrój”, "Super Expressu" i magazynu reporterów „Uwaga!” TVN. Był także związany z tygodnikiem „Polityka”, a w 2008 dołączył do redakcji tygodnika „Newsweek Polska”. Pisał książki reporterskie: „14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji”, „Katiusza z bagnetem. 14 sekretów ZSRR”, „Sezon na słoneczniki”.

11 sierpnia w wieku 88 lat zmarł twórca polskiej szkoły dokumentu, wybitny reżyser i nauczyciel filmowców Kazimierz Karabasz. Był autorytetem w świecie dokumentalnego kina, twórcą tzw. polskiej szkoły dokumentu. Do historii kina przeszła m.in. zrealizowana w latach 50. tzw. czarna seria, czyli kilkanaście filmów dokumentalnych pokazujących wstydliwie skrywane fragmenty polskiej rzeczywistości tego okresu. Za swoje filmy odbierał wielokrotnie prestiżowe nagrody filmowe, m.in. Grand Prix Festiwalu w Lipsku, Złote Lwy na MFFKiD w Wenecji, nagrodę główną MFFK w Oberhausen czy Golden Gate Award MFF w San Francisco. Kazimierz Karabasz jest również autorem książek o warsztacie dokumentalisty: "Cierpliwe oko", "Bez fikcji", "Odczytać czas", "Rozmowa o dokumencie".

W wieku 68 lat zmarł 15 sierpnia Jarosław Dziemian, białostocki przedsiębiorca i twórca Radia Jard. "Gazeta Współczesna" podała, że Dziemian zmarł po wielomiesięcznej chorobie. W Białymstoku prowadził dwie rozgłośnie: Radio Jard i Radio Jard II. Ta druga musiała zakończyć nadawanie po śmierci właściciela, na którego była wydana koncesja. Od 2002 roku nadaje również kablowa Telewizja Jard.

W nocy z 15 na 16 sierpnia w swoim domu pod Lublinem zmarł Konrad Gaca, ekspert ds. walki z otyłością. Miał 42 lata. W Polsacie prowadził program "Fat Killers. Zabójcy tłuszczu". Swój autorski cykl - "Odchudzanie na śniadanie" - miał również w magazynie TVP 2 "Pytanie na śniadanie". Był również naczelnym wydawanego przez wydawnictwo Burda pisma "Możesz wszystko by Konrad Gaca”.

16 sierpnia zmarł Rafał Potocki, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. Miał 47 lat. W rozgłośni pracował od 1997 roku. W tym czasie był m.in. reportażystą, reporterem, wielokrotnym szefem letniej audycji Radio Biwak.

13 września zmarł Tadeusz Drewnowski, były wieloletni kierownik działu Kultura tygodnika "Polityka", polonista i krytyk literacki. Miał 91 lat. 

20 września zmarła Krystyna Grzybowska, dziennikarka i publicystka związana ostatnio m.in. z tygodnikiem „Sieci”, „Gazetą Polską” i serwisem wPolityce.pl. Miała 77 lat. W latach 90. była korespondentką „Rzeczpospolitej” w Bonn. Zajmowała się głównie polską polityką zagraniczną i stosunkami polsko-niemieckimi. Była żoną zmarłego w 2009 roku Macieja Rybińskiego, publicysty i felietonisty m.in. „Rzeczpospolitej”, „Wprost” i „Faktu”.

W wieku 93 lat zmarł 24 września Henryk Bieniewski, nestor polskich krytyków teatralnych, powstaniec warszawski, jeden z twórców świetności polskiego Teatru Telewizji oraz redaktor naczelny dwutygodnika "Teatr”.

W wieku 51 lat 16 października po ciężkiej chorobie zmarł Bogdan Sawicki, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Od 2001 roku prowadził w TVP 1 program "Agrobiznes". Od 2009 roku związany był z radiową Jedynką. W latach 2011-2015 współprowadził koncerty plenerowe "Lata z radiem". 

18 października w wieku 52 lat zmarł Piotr Pawłowski. Był działaczem społecznym, twórcą i redaktorem naczelnym bezpłatnego dwumiesięcznika „Integracja”, założycielem i szefem portalu Niepelnosprawni.pl oraz współtwórcą i prowadzącym program „Integracja”, emitowany w Polsat News. 

(PAZ, 01.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.