Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 20, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Arabia Saudyjska odrzuca raport ONZ w sprawie zabójstwa Chaszodżdżiego

Z raportu ONZ wynika, że następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman mógł być osobiście odpowiedzialny za zamordowanie Dżamala Chaszodżdżiego (screen: Youtube.com/CBS News)

Sekretarz stanu w MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir oświadczył, że raport ONZ w sprawie zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego zawiera sprzeczności, jest oparty na bezpodstawnych zarzutach i niewiarygodny.

"Nic nowego" - napisał na Twitterze ad-Dżubeir, komentując opublikowany w środę raport dla Rady Praw Człowieka ONZ. "Raport sprawozdawczyni (...) zawiera wyraźnie sprzeczności i bezpodstawne zarzuty, co podważa jego wiarygodność" - ocenił saudyjski sekretarz stanu ds. zagranicznych.

Jego zdaniem w raporcie, który - jak podkreślił - jest niewiążący, powtórzono to, co już publikowano w mediach. To pierwsza reakcja Rijadu na dokument ONZ.

W raporcie sporządzonym na podstawie 6-miesięcznego śledztwa sprawozdawczyni ONZ ds. pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji Agnes Callamard podkreśliła, że istnieją "wiarygodne dowody" świadczące o tym, że następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman mógł być osobiście odpowiedzialny za zamordowanie krytycznego wobec reżimu Chaszodżdżiego.

Ekspertka zastrzegła jednak, że wyjaśnienie kwestii winy wymaga dalszego dochodzenia i wezwała sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do zorganizowania międzynarodowego śledztwa.

(PAP, PAZ, 20.06.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.