Dział: PRASA

Dodano: Październik 22, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Arabia Saudyjska przyznała, że Chaszodżdżi został zabity w konsulacie

Dżamal Chaszodżdżi był widziany po raz ostatni 2 października przed wejściem do saudyjskiego konsulatu w Stambule (screen: Youtube.com/Wall Street Journal)

Ponad dwa tygodnie od zaginięcia krytycznego wobec władz w Rijadzie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego Arabia Saudyjska przyznała, że został on zabity w konsulacie w Stambule. Jego narzeczona otrzymała całodobową ochronę. 

Oficjalna saudyjska agencja prasowa Spa poinformowała, że Chaszodżdżi zginął podczas kłótni i bójki, do jakiej doszło w konsulacie między nim a "wieloma osobami".

W związku z tym zabójstwem aresztowano 18 osób, obywateli Arabii Saudyjskiej. "Śledztwo trwa" - podkreśliła agencja. Spa przekazała także, że "królestwo wyraża swój ogromny żal z powodu zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego".

Przez ponad dwa tygodnie władze w Rijadzie konsekwentnie odrzucały oskarżenia. Na razie nie ma informacji, co się stało z ciałem dziennikarza.

Tureckie władze przydzieliły całodobową ochronę Hatice Cengiz, narzeczonej Chaszodżdżiego. 2 października Cengiz wiele godzin czekała przed konsulatem, gdy dziennikarz wszedł do środka, by załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego. Gdy przez dłuższy czas mężczyzna nie wychodził z budynku, Cengiz skontaktowała się z władzami. Kobieta twierdzi, że wcześniej tak ją poinstruował narzeczony.

Po tym, jak władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły, że dziennikarz został zabity, Cengiz napisała po arabsku na Twitterze: "Zabrali z tego świata twoje ciało, ale twój piękny uśmiech pozostanie w moim świecie na zawsze".

W niedzielę minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir oświadczył w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News, że zabójstwo Chaszodżdżiego to był "ogromny i poważny błąd". W czasie wywiadu minister wskazał, że saudyjskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie zabójstwa dziennikarza i zapewnił, że Rijad nie zna szczegółów zajścia w konsulacie w Stambule.

Władze Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zdecydowanie potępiły zabójstwo dziennikarza i wskazały, że pilnie powinny zostać wyjaśnione okoliczności przestępstwa. Zaapelowano o szczegółowe śledztwo, ustalenie winnych i pociągnięcie ich do odpowiedzialności. Zaznaczono, że wnioski saudyjskiego śledztwa w tej sprawie powinny być poparte faktami, by mogły być uznane za wiarygodne. 

(PAP, PAZ, 22.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Październik 22, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Resort kultury zapewnia, że nie likwiduje magazynu "Nowaja Polsza"

"Nowaja Polsza" to miesięcznik w języku rosyjskim

Ministerstwo Kultury zapewnia, że magazyn "Nowaja Polsza" (Instytut Książki) nie zostanie zlikwidowany. Część jego pracowników otrzymała propozycję współpracy od nowego wydawcy.

Jak już pisaliśmy, członkowie zespołu redakcyjnego miesięcznika "Nowaja Polsza" otrzymali wypowiedzenia, a wydawcą tego tytułu od stycznia 2019 roku będzie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Instytut Książki i CPRDiP podlegają Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po naszej publikacji ministerstwo wydało oświadczenie, w którym przekonuje, że decyzja o zmianie wydawcy "NP" wynika z "restrukturyzacji polegającej na przeniesieniu części czasopism wydawanych przez Instytut Książki do instytucji branżowych związanych merytorycznie z ich charakterem". "Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia jest państwową instytucją realizującą cele przyświecające również pomysłodawcom »Nowej Polszy«. Założyciel i długoletni redaktor naczelny pisma, śp. Jerzy Pomianowski, był m.in. członkiem Rady Centrum. Jednocześnie brak opieki i siły sprawczej redaktora Pomianowskiego w ostatnim czasie spowodowały, że zmiany organizacyjne w »Nowej Polszy« stały się koniecznością" - napisało MKiDN na swojej stronie internetowej.

"Nowaja Polsza" to miesięcznik wydawany w języku rosyjskim od 1999 roku. Został założony przez Jerzego Pomianowskiego. Magazyn koncentruje się na problematyce kulturalnej i politycznej. Wydawcą tytułu do końca marca 2010 roku była Biblioteka Narodowa, a od kwietnia 2010 jest nim Instytut Książki.

(GDYJ, 22.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.