Dział: PRASA

Dodano: Październik 22, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Arabia Saudyjska przyznała, że Chaszodżdżi został zabity w konsulacie

Dżamal Chaszodżdżi był widziany po raz ostatni 2 października przed wejściem do saudyjskiego konsulatu w Stambule (screen: Youtube.com/Wall Street Journal)

Ponad dwa tygodnie od zaginięcia krytycznego wobec władz w Rijadzie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego Arabia Saudyjska przyznała, że został on zabity w konsulacie w Stambule. Jego narzeczona otrzymała całodobową ochronę. 

Oficjalna saudyjska agencja prasowa Spa poinformowała, że Chaszodżdżi zginął podczas kłótni i bójki, do jakiej doszło w konsulacie między nim a "wieloma osobami".

W związku z tym zabójstwem aresztowano 18 osób, obywateli Arabii Saudyjskiej. "Śledztwo trwa" - podkreśliła agencja. Spa przekazała także, że "królestwo wyraża swój ogromny żal z powodu zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego".

Przez ponad dwa tygodnie władze w Rijadzie konsekwentnie odrzucały oskarżenia. Na razie nie ma informacji, co się stało z ciałem dziennikarza.

Tureckie władze przydzieliły całodobową ochronę Hatice Cengiz, narzeczonej Chaszodżdżiego. 2 października Cengiz wiele godzin czekała przed konsulatem, gdy dziennikarz wszedł do środka, by załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego. Gdy przez dłuższy czas mężczyzna nie wychodził z budynku, Cengiz skontaktowała się z władzami. Kobieta twierdzi, że wcześniej tak ją poinstruował narzeczony.

Po tym, jak władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły, że dziennikarz został zabity, Cengiz napisała po arabsku na Twitterze: "Zabrali z tego świata twoje ciało, ale twój piękny uśmiech pozostanie w moim świecie na zawsze".

W niedzielę minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir oświadczył w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News, że zabójstwo Chaszodżdżiego to był "ogromny i poważny błąd". W czasie wywiadu minister wskazał, że saudyjskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie zabójstwa dziennikarza i zapewnił, że Rijad nie zna szczegółów zajścia w konsulacie w Stambule.

Władze Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zdecydowanie potępiły zabójstwo dziennikarza i wskazały, że pilnie powinny zostać wyjaśnione okoliczności przestępstwa. Zaapelowano o szczegółowe śledztwo, ustalenie winnych i pociągnięcie ich do odpowiedzialności. Zaznaczono, że wnioski saudyjskiego śledztwa w tej sprawie powinny być poparte faktami, by mogły być uznane za wiarygodne. 

(PAP, PAZ, 22.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.