Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 09, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W Paryżu zatrzymano podejrzanego o zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego

Dżamal Chaszodżdżi został zamordowany w 2018 roku (fot. Youtube.com/ CBC News: The National)

Na lotnisku w Paryżu zatrzymano podejrzanego o zamordowanie w 2018 roku saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Przedstawiciel władz Arabii Saudyjskiej zakomunikował, że doszło do "pomylenia tożsamości" zatrzymanego. Francuska policja prowadzi śledztwo.

33-letni Chaled al-Otaibi został aresztowany przez straż graniczną na lotnisku Roissy-Charles de Gaulle, zanim wsiadł do samolotu lecącego do Rijadu. Zatrzymany był wieloletnim członkiem Gwardii Królewskiej Arabii Saudyjskiej. 2 października 2018 roku miał uczestniczyć w zabójstwie Chaszodżdżiego w ambasadzie AS w Stambule. Od tego czasu był poszukiwany listem gończym, ścigał go Interpol. Prokuratura w Paryżu w środę rozpoczęła procedurę ekstradycji do Turcji, uzależnionej od tego, jak tożsamość zatrzymanego zostanie definitywnie zweryfikowana.

We wrześniu 2020 roku saudyjski sąd skazał na 20 lat pięciu podejrzanych o zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego. Proces był krytykowany za to, że nie dotyczył zleceniodawców morderstwa. Śledztwa dziennikarskie wykazały, że za zbrodnię odpowiadają saudyjskie władze i książę Mohammed bin Salman.

(MAC, 09.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.