Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 27, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Saudyjski książe czuje się odpowiedzialny za zabójstwo Chaszodżdżiego

Od czasu zabójstwa książę Mohammad ibn Salman nie odwiedził Stanów Zjednoczonych ani Europy (screen: Youtube.com/CBS News)

Saudyjski następca tronu Mohammad ibn Salman powiedział, że ponosi odpowiedzialność za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie saudyjskim w Stambule w ubiegłym roku, ponieważ zdarzyło się to za jego rządów.

"Biorę na siebie pełną odpowiedzialność, ponieważ to wydarzyło się w czasie moich rządów" - odpowiedział książę na pytania autora filmu dokumentalnego "The Crown Prince of Saudi Arabia," który będzie miał swoją premierę w amerykańskiej telewizji PBS 1 października, w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci saudyjskiego dziennikarza, który współpracował z dziennikiem "Washington Post".

Mohammad ibn Salman, faktyczny władca królestwa saudyjskiego, dotychczas nie mówił publicznie o zabójstwie Chaszodżdżiego. CIA i część państw zachodnich uważa, że to on je zlecił, czemu Rijad zaprzecza. Od czasu zabójstwa książę nie odwiedził Stanów Zjednoczonych ani Europy.

Dżamal Chaszodżdżi, krytyczny wobec władz Arabii Saudyjskiej dziennikarz został zamordowany 2 października ubiegłego roku, do dzisiaj nie odnaleziono jego szczątków. Po początkowych zaprzeczeniach oficjalna narracja saudyjska obwiniała o morderstwo nieuczciwych agentów saudyjskich służb specjalnych.

Śledztwo prowadzone pod międzynarodowym naciskiem ustaliło, że wywiad saudyjski próbował porwać dziennikarza w konsulacie i przewieźć go do Rijadu. W trakcie zatrzymania agenci otrzymali rozkaz zabicia go i zniszczenia zwłok. Jedenastu podejrzanych agentów służb specjalnych Arabii Saudyjskiej zostało postawionych przed sądem w tajnym postępowaniu.

Galeria: "Wataha" - trzeci sezon

(PAP, PAZ, 27.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.