Wydanie: PRESS 05-06/2023

Piorunochron Dopfnera

Niemiecki koncern Axel Springer musi uporać się z kolejnym skandalem wizerunkowym. Chodzi o ujawnione SMS-y i e-maile szefa koncernu Mathiasa Döpfnera

Wswoim biurze w Berlinie Mathias Döpfner może czuć się kapitanem. Nowa siedziba centrali Axel Springer przypomina statek kosmiczny, a biuro szefa koncernu zajmuje sporą część najwyższego piętra. Nowoczesny budynek znajduje się w symbolicznym miejscu. Ponad 30 lat temu przebiegał tu mur berliński oddzielający zachodnie Niemcy od wschodnich. Axel Springer – założyciel koncernu – kładł pod tym murem kwiaty upamiętniające tych, którzy zginęli podczas ucieczki na Zachód, marzył o zjednoczeniu Niemiec i wierzył w nie. Zmarł cztery lata przed upadkiem muru berlińskiego.

Dzisiaj jego następca kieruje koncernem, który należy do największych w Europie, a w USA zajmuje czwarte miejsce. Ale o Niemcach ze wschodu nie ma dobrego zdania. „Wschodni Niemcy to albo komuniści, albo faszyści. Nic pomiędzy. Ohyda. Moja matka zawsze to powtarzała. Nigdy nie zostaną demokratami. Być może byłą NRD należy przekształcić w strefę rolniczo-produkcyjną z jednolitą płacą” – napisał Mathias Döpfner w jednej z poufnych wiadomości, którą w połowie kwietnia ujawnił tygodnik „Die Zeit”.

Katarzyna Domagała-Pereira

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.