Wydanie: PRESS 05-06/2023

Dziennikarz obywatelski

Czy „Franciszkańska 3” wygra PiS-owi wybory, a winni będą dziennikarze?

Zgodziłbyś się na emisję reportażu Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”, gdybyś był szefem TVN – pytanie Jacka Pałasińskiego zadane podczas rozmowy emitowanej jako podcast na stronie Natemat.pl budzi w Tomaszu Lisie lekkie zdziwienie. – Obejrzałbym trzy razy... – odpowiada po chwili namysłu.

– Oglądany był 300 razy... – wcina się Pałasiński.

– Może próbowałbym negocjować, może znalazłbym dwadzieścia warsztatowych błędów, które pozwoliłyby mi powiedzieć autorowi: „Słuchaj, jeszcze parę miesięcy popracuj” – przekonuje Lis i sam zadaje sobie pytanie: czy to cenzura, czy rozsądek? – Jako obywatel muszę wziąć pod uwagę, jak oni przy pomocy Wojtyły wygrają wybory... – mówi Tomasz Lis. – Nie będzie wtedy wolnych wyborów ani problemów TVN-u, ani problemu wstrzymywania tego czy innych materiałów. Nie będą się ukazywały. To może być narodowa katastrofa. To i owo poświęciłbym dla przetrwania Polski i normalności – wylicza argumenty przemawiające za wstrzymaniem emisji filmu Marcina Gutowskiego.

Ale film „Franciszkańska 3” się ukazał. Wśród wielu komentarzy po emisji można było znaleźć i takie: – Ale to, że być może załatwiłeś PiS trzecią kadencję, to oczywiście brałeś pod uwagę? – Łukasz Kasper zapytał wprost Gutowskiego na Twitterze.

Grzegorz Sajór

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.