Wydanie: PRESS 11-12/2020

Cyfrowe próby

W czasach rozgłośni internetowych radio cyfrowe DAB+ wydaje się anachronizmem. Ale niektórzy w nie wchodzą, twierdząc, że brak częstotliwości naziemnych ogranicza rozwój radia w Polsce

W Warszawie w technologii DAB+ dostępnych jest 16 rozgłośni. Obok anten Polskiego Radia, Radia Maryja i Muzo FM Polsatu słuchać można również np. radia z Radomia, Mławy i ze Stadnik koło Krakowa. Stacje te, poza publicznym radiem, nadają na jednym z trzech – obok Gdańska i Wrocławia – testowych multipleksów uruchomionych przez operatora radiowo-telewizyjnego Bcast. W Polsce działają jeszcze cztery tego typu eksperymentalne MUX-y. Prowadzą je Radio Bielsko, firma Multister Henryka Bukowca w Andrychowie, Instytut Łączności razem z Radiem Wrocław i Politechniką Wrocławską we Wrocławiu oraz diecezja tarnowska w Tarnowie i Szczawnicy koło Nowego Targu.

Tylko ile osób może słuchać rozgłośni w ten sposób? W kwietniu 2019 roku – jak podawał Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska” – w Polsce było 100 tys. odbiorników radia cyfrowego. Z danych GfK udostępnionych „Presserwisowi” wynika, że urządzenia pozwalające na odbiór radia cyfrowego stanowiły zaledwie 2,6 proc. wszystkich sprzedanych w 2019 roku (rynek wyniósł ponad 1,1 mln sztuk).

– To jest bardzo mało. 100 tysięcy słuchaczy to mamy na FM w jednym kwadransie – mówi Jerzy Handzlik, właściciel Radia Bielsko.

Maciej Kozielski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.