Wydanie: PRESS 08/2012

Praktycznie edukowani

Nowe kierunki i więcej zajęć praktycznych – to odpowiedź uczelni na zmiany w warsztacie dziennikarza i specjalisty PR

Wykształceni w teorii, ale bez praktycznych umiejętności – tak od dawna mówi się o absolwentach kierunków związanych z komunikacją w mediach. – Studenci oraz absolwenci dziennikarstwa są często gorzej przygotowani do dzisiejszych realiów pracy redakcyjnej od absolwentów innych kierunków. Nie przypominam sobie na przykład osoby, która potrafiłaby pracować w innym programie niż notatnik czy MS Word – mówi Jarosław Kosmatka, szef redakcji Dzienniklodzki.pl.
Podobnie rzecz ma się ze specjalistami od public relations czy kształtowania wizerunku. – Absolwenci nawet tych kierunków, które są ściśle związane z Internetem i nowymi mediami, nie mogą się pochwalić jakąkolwiek praktyczną stycznością z branżą. W większości przypadków nie są dostatecznie przygotowani do objęcia samodzielnych stanowisk – zauważa Grzegorz Miłkowski, dyrektor PR w agencji Imagine PR.
To się jednak powoli zmienia, a ma się zmieniać szybciej. W ub.r. znowelizowano ustawę o szkolnictwie wyższym i wprowadzono Krajowe Ramy Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego, wdrażające model europejski dostosowujący szkolnictwo do potrzeb przyszłych pracodawców. W rezultacie uczelnie kładą coraz większy nacisk na zajęcia warsztatowe, tworzą też całkiem nowe, niespotykane wcześniej kierunki i specjalności.

Adrian Todorczuk

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.