Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 30, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Magia telewizji. Wydłuża się lista dziennikarzy ze znanymi nazwiskami, których skusiła TVP

Wielu dziennikarzy dla telewizji publicznej porzuciło redakcje, w których robili kariery (fot. Rafał Guz/PAP)

Wśród nowych pracowników Telewizji Polskiej znalazło się wielu dziennikarzy ze znanymi nazwiskami. Większość z nich wraca do TVP, ale nie brakuje też takich, którzy kariery zawdzięczają pracy w mediach komercyjnych.

Tylko w ostatnim tygodniu dowiedzieliśmy się, że do TVP przechodzi z Wirtualnej Polski Bianka Mikołajewska, a z tygodnika "Newsweek Polska" – Aleksandra Pawlicka. Wielu innych dziennikarzy już wcześniej dla telewizji publicznej porzuciło redakcje, w których robili kariery i mieli ugruntowane pozycje. Prezentujemy listę głośnych transferów do TVP.

Czytaj też: Nowy "Press": Dunikowska-Paź o prawdzie w TVP, Głuchowski, Suwart i mistrz Gosztyła

 • Grzegorz Sajór, dyrektor TAI

Do TAI przeszedł z Radia 357, gdzie był wydawcą "Popołudniówki 357" i prowadzącym "Korzenie i skrzydła". Z Radiem 357 nadal współpracuje. Natomiast z TVP był już związany od 1990 do połowy 2016 roku. Pracował przy realizacji programów, głównie publicystycznych i informacyjnych. W 2011 roku został wydawcą "Wiadomości".

 • Paweł Moskalewicz, szef kanału TVP Info

Ostatnio był redaktorem naczelnym dwutygodnika "Forum", które wydawnictwo Polityka zamknęło w sierpniu 2023 roku. Wcześniej pracował już w TVP – od września 2013 do stycznia 2016 roku pełnił dyżury wydawcy w TVP Info.

 • Paweł Płuska, szef redakcji programu "19.30"

Wcześniej, od 2002 roku, pracował w TVN 24. We wrześniu 2003 na stałe przeszedł do zespołu "Faktów" TVN. Był też dziennikarzem m.in. Radia Zet i RMF FM.

 • Maciej Orłoś, prowadzący "Teleexpress"

Prowadził "Teleexpress" w latach 1991-2016. Po odejściu z TVP dołączył do zespołu kanału telewizyjnego portalu Wirtualna Polska. W 2018 roku uruchomił swój kanał w serwisie internetowym YouTube. Potem współpracował z Radiem Zet, internetową RadioSpacją i radiem Nowy Świat.

Czytaj też: Paweł Blajer dołącza do Biznes24. Wcześniej pracował w kontrolowanym przez PiS TVP Info

 • Marek Czyż, prowadzący "19.30" oraz programy "Forum" i "Bez retuszu"

Do lipca 2023 roku był dyrektorem informacji w Radiu Zet. W latach 1996-2008 prowadził programy publicystyczne w TVP. Pracował również w zagranicznej redakcji Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz jako śląski reporter TVP. Od 2011 pracował w TVP Info. Z TVP odszedł w sierpniu 2016 roku. Później był związany z Nowa TV, a następnie Superstacją, gdzie występował w roli prowadzącego programy informacyjne i publicystyczne.

 • Kamila Biedrzycka, prowadząca "Woronicza 17" w TVP Info

W przeszłości była już dziennikarką TVP Info. Od połowy 2018 roku współpracuje z "Super Expressem", na jego portalu prowadzi też program "Express Biedrzyckiej". Wcześniej pracowała m.in. w Telewizji WP, Superstacji, TVN 24 i radiu Tok FM.

 • Piotr Sławiński, zastępca dyrektora ds. publicystyki i audycji społecznych TVP

W ostatnich latach prowadził firmę PRS Media. W latach 2000-2004 był szefem "Wiadomości".

 • Michał Broniatowski, dyrektor TVP World

Ostatnio kierował polską wersją serwisu Politico.eu. Karierę zaczynał w 1979 roku w TVP, skąd został wyrzucony w stanie wojennym. W latach 1985-1992 pełnił rolę warszawskiego korespondenta agencji Reuters. Później został pierwszym dyrektorem polskiego przedstawicielstwa agencji. Od 1997 do 2001 roku był dyrektorem przedstawicielstwa Reuters w Rosji. W latach 2002-2003 współpracował z Telekomunikacją Polską oraz z wydawnictwem Edipresse Polska. W latach 2003-2009 był wiceprezesem największej prywatnej rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax. W latach 1994-2005 pełnił funkcję członka rady dyrektorów ITI. W 2013 współtworzył nowy całodobowy kanał informacyjny na Ukrainie – Espreso TV. Od 2014 do 2017 roku sprawował funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Forbes". Później tworzył polską wersję serwisu Politico.eu.

Czytaj też: Radiowa Trójka proponuje nową listę przebojów. Poprowadzi ją Piotr Metz

 •  Mariusz Szczygieł – prowadzący "Rozmowy (nie)wygodne" w TVP Info

"Rozmowy (nie)wygodne" Mariusza Szczygła są nadawane na zmianę z "Rozmowami niesymetrycznymi" Doroty Wysockiej-Schnepf w soboty. Doświadczenia telewizyjne Szczygła to współprowadzenie w Polsacie talk-show "Na każdy temat" w latach 1995-2001. Przez wiele był reporterem "Gazety Wyborczej". Założył Fundację Instytut Reportażu i Polską Szkołę Reportażu.

 • Roman Czejarek – współprowadzący "Kiedyś to było" w TVP Info

Nadal pracuje w radiowej Jedynce, gdzie przez wiele lat był m.in. szefem "Lata z radiem". Z TVP współpracował w latach 1993-2011, najpierw w TVP 1 (m.in. "Kawa czy herbata?” i "Nocne Rozmowy"), później w TVP 2 (m.in. "Pytanie na śniadanie" i teleturnieje "Tele Milenium" oraz "Gilotyna"). Po zakończeniu współpracy z telewizją publiczną przez dwa lata związany był z telewizją Grupy TVN – TTV.

 • Ernest Zozuń – prowadzący "Oko na świat" w TVP Info

Do TVP przeszedł z Radia 357, w którym pracował od grudnia 2020 roku. Wcześniej, od 1988 roku, działał w Polskim Radiu, m.in. jako korespondent w Iraku i Moskwie. W Trójce przygotowywał m.in. audycję "Trzy strony świata".

 • Justyna Dobrosz-Oracz, prowadząca "Bez trybu. Justyna Dobrosz-Oracz"

Z końcem stycznia odeszła z "Gazety Wyborczej", gdzie pracowała od 2016 roku. Na Wyborcza.pl pojawiały się jej materiały wideo z sejmu. Wcześniej z telewizją publiczną była związana od 2000 roku. Pracowała dla "Wiadomości" TVP 1, prowadziła też rozmowy z politykami m.in. w porannym cyklu telewizyjnej Jedynki pt. "Polityka przy kawie". Była także reporterką "Teleexpressu". Z TVP została zwolniona w 2016 roku.

Czytaj też: Komentarze po przejściu Bianki Mikołajewskiej z WP do TVP. "Zapewni wiarygodność"

 • Dorota Wysocka-Schnepf, prowadząca "Rozmowy niesymetryczne" w TVP Info

Od 2016 roku pracowała w "Gazecie Wyborczej". Została tam zatrudniona po tym, jak zwolniono ją z TVP (była m.in. korespondentką w Stanach Zjednoczonych). W serwisie Wyborcza.pl przeprowadzała rozmowy wideo. W lutym 2024 roku ogłoszono, że będzie prowadziła program "Rozmowy niesymetryczne" w TVP Info, na zmianę z "Rozmowami (nie)wygodnymi" Mariusza Szczygła. Prowadzi rozmowy "Pytanie dnia", nadawane po głównym serwisie informacyjnym TVP "19.30".

 • Jarosław Kulczycki, szef i prowadzący "Panoramę" TVP 2

W TVP pracował w latach 1995-2016. Pomiędzy 2004 a 2006 prowadził "Panoramę" TVP 2. Następnie na rok przeniósł się do Polsatu, gdzie prowadził program "Interwencje". W listopadzie 2007 wrócił do TVP i został jednym z gospodarzy "Wiadomości", które prowadził do października 2009. Występował też w TVP Info. Po tym, jak stracił pracę w TVP, był w zespołach Nova TV i Superstacji. Od 2016 roku prowadził wykłady w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i uczył występów publicznych w stołecznej Akademii Face.

 • Marcin Antosiewicz, korespondent TVP w Stanach Zjednoczonych

Poprzednio związany z TVP przez 12 lat – do 2016 roku. Pracował jako korespondent TVP w Wielkiej Brytanii i Niemczech, był też reporterem "Panoramy" TVP 2. Następnie współpracował z różnymi redakcjami, m.in. z Newsweek.pl.

 • Anna Kowalska, korespondentka TVP w Paryżu

Wcześniej, przez ponad pięć lat, do 2021 roku przygotowywała relacje ze stolicy Francji dla TVN 24. Później współpracowała z "Dzień dobry TVN".

 • Mateusz Lachowski, korespondent TVP w Ukrainie

Wcześniej przygotowywał relacje i materiały reporterskie z Ukrainy dla TVN 24, a następnie Polsatu. Pisał też relacje dla "Newsweek Polska".

Czytaj też: Po młodzieżowym portalu SwipeTo.pl w Telewizji Polskiej zostało tylko siedem osób

 • Piotr Maślak, p.o. dyrektor Agencji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych

W TVP pracował do stycznia 2016 roku. Od 2011 roku prowadził programy w TVP Info, przygotowywał też materiały do "Wiadomości". W przeszłości był m.in. dziennikarzem TV Puls. W październiku 2012 roku związał się z Radiem Tok Fm, gdzie prowadził pasmo "Śniadanie w Toku".

 • Roch Kowalski, reporter TVP Info

Do TVP Info przeszedł z RMF FM, gdzie od 2021 roku był reporterem zajmującym się tematyką polityczną. Wcześniej – od września 2013 roku – pracował w Tok FM jako reporter sejmowy i prowadzący audycje polityczne.

 • Maciej Zakrocki, prowadzący "Forum" w TVP Info

Był już związany z TVP, od 1985 do 2018 roku. Prowadził programy publicystyczne, m.in. "Gość Jedynki", "Polityka przy kawie", "Trzeci wymiar", "Okno na świat", "Spór o historię" czy "Polityczne menu". Od 2014 roku Zakrocki pracował dla radia Tok FM jako gospodarz codziennej audycji "Maciej Zakrocki przedstawia" i raz w tygodniu "Raport gospodarczy".

Katarzyna Dowbor, prowadząca "Pytanie na śniadanie" w TVP 2

Od 1982 roku pracowała w Programie III Polskiego Radia. Rok później przeszła do TVP. Przygotowywała tam felietony do programu "Pegaz" i realizowała filmy dokumentalne. W 1988 roku po raz pierwszy współprowadziła Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Potem prowadziła programy, m.in. "Alchemia zdrowia i urody", "Apetyt na zdrowie" i "Pytanie na śniadanie". Przez ostatnich 10 lat, do wiosny 2023 roku, prowadziła program "Nasz nowy dom" w Polsacie. W maju ze współpracy z dziennikarką zrezygnował Edward Miszczak, dyrektor programowy Telewizji Polsat. Katarzyna Dowbor w grudniu 2023 roku została gospodynią programu "Dowborowa od nowa" w Canal+.

Czytaj też: "Studia produkcyjne, postprodukcyjne, dźwiękowe, animacji 2024" w najnowszym numerze "Press"

Beata Tadla, prowadząca "Pytanie na śniadanie" w TVP 2

W telewizji debiutowała na antenie TV Puls. W 2004 roku została prezenterką TVN Style, gdzie prowadziła "Klub młodej mamy". W międzyczasie związała się też ze stacjami TVN i TVN 24. Pojawiała się m.in. w "Faktach". Jesienią 2012 roku nawiązała współpracę z TVP i została gospodynią głównego wydania "Wiadomości", a także programu "Kawa czy herbata?". Występowała również w TVP Info, gdzie prowadziła program "Dziś wieczorem". Z Telewizji Polskiej odeszła na początku 2016 roku. Od listopada tamtego roku do grudnia 2018 była w ekipie Nowa TV. Prowadziła tam program informacyjny "24 godziny", razem z Markiem Czyżem. Potem do 2022 roku pracowała w Radiu Zet, dla którego prowadziła kilka audycji, w tym "To właśnie weekend" czy "Zet jak związki". Następnie dołączyła do zespołu Onetu.

Jarosław Kret, prezenter pogody w TVP 1

W 1993 roku został prezenterem i reporterem "Wiadomości Warszawskich" w prywatnej stacji telewizyjnej Nowa Telewizja Warszawa. W latach 1994-1995 pracował jako prezenter i reporter "Teleexpressu" w TVP 1. W latach 1995-1999 prowadził swoje autorskie programy telewizyjne: "Klub Podróżników", "Kino Klubu Podróżników w TVP Warszawa". Od 2002 jest prezenterem prognozy pogody. W latach 2002-2016 był związany z TVP. Najpierw w TVP 3 (2002-2004), a od września 2004 do czerwca 2016 – po "Wiadomościach" w TVP 1. Był też prezenterem pogody w TVP Info, a od marca 2017 do listopada 2018 – w Nowa TV. Od grudnia 2018 jest prezenterem pogody w Radiu Złote Przeboje, a pod koniec 2019 zadebiutował w tej roli w telewizji Polsat. Prognozy prowadził po głównym wydaniu "Wydarzeń" oraz na antenie Polsat News. W styczniu br. wrócił do TVP po ośmiu latach.

Andrzej Sołtysik, prowadzący "Dobrego dnia" w TVP 3

W 1990 roku podjął pracę jako reporter w dziale informacji radia RMF FM, później prowadził w rozgłośni swój pierwszy program o tematyce filmowej "Świat filmu według Andrzeja Sołtysika". Następnie trafił do TVP Kraków, gdzie zajmował się magazynem filmowym "Tylko dla orłów". Później był prezenterem programu "Telepuzzle" w telewizji Polsat. Jesienią 1997 trafił do TVN. Popularność przyniosło mu prowadzenie (wraz z Martyną Wojciechowską) drugiej i trzeciej edycji programu "Big Brother". Był również gospodarzem programu "Jak łyse konie" w TVN i "Multikino" w TVN 24. W latach 2002-2007 był rzecznikiem prasowym Grupy TVN. W latach 2007-2012 prowadził weekendowe wydania programu "Dzień dobry TVN". Od września 2016 do czerwca 2023 prowadził ten program w dni powszednie.

Czytaj też: Zgłoś kandydatów do Medalu Wolności Słowa. Termin mija 29 maja 2024 roku

(MAK, 30.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.