Temat: reklama

Dział: REKLAMA

Dodano: Kwiecień 30, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Studia produkcyjne, postprodukcyjne, dźwiękowe, animacji 2024" w najnowszym numerze "Press"

Sekcja "Studia produkcyjne postprodukcyjne, dźwiękowe, animacji 2024" w najnowszym, majowym numerze magazynu "Press". Polecamy

"System naszej pracy zostanie przemodelowany. Ale producenci zawsze będą potrzebni. Co innego obsługa planu, tu sytuacja może się zmienić radykalnie" – mówi jeden z naszych ekspertów, cytowany w sekcji "Studia produkcyjne, postprodukcyjne, dźwiękowe, animacji 2024", którą publikujemy w najnowszym numerze magazynu "Press". Zapraszamy do lektury tekstów problemowych i prezentacji studiów.

Próbujemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące branży produkcyjnej. Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje tę branżę? Czy przyniesie – w zasadzie już przynosi – nowe szanse, czy też, jak obrazowo ktoś wieszczy, będzie to "piekło i katastrofa".

Branża nie boi się: "Wcześniej przetłumaczenie scenariusza zajęłoby tydzień i kosztowałoby 10 tys. zł. Obecnie scenariusz mamy gotowy w 15 minut, koszty są nieporównywalne. Oczywiście nie jest to jeszcze gotowy materiał" – słyszymy od specjalistów. Jarosław Gajewski z Lemon Film Studio zauważa: "W jednej z naszych produkcji wykorzystywaliśmy archiwalne zdjęcia i AI na ich podstawie dorobiła nam ujęcia, których w oryginalnym materiale nie było, a które pasowały do scenariusza. Jeśli ktoś po pierwszym skorzystaniu zraził się do tej technologii, może nawet nie wiedzieć, jak potężna się dziś stała".

Sekcję można pobrać w formie PDF pod tym linkiem.

Ale nie tylko sztuczna inteligencja jest na tapecie. Branża musi się zmieniać także w obszarze jakości miejsc pracy. W ostatnich latach zarówno domy produkcyjne, agencje, jak i klienci są coraz bardziej świadomi konieczności szanowania prywatnych potrzeb osób odpowiedzialnych za tworzenie reklam i filmów. Według Arlety Robinson – prezeski Stowarzyszenia Producentów Reklamowych i AD WO/MAN roku 2023, partner & executive producer w Lucky Luciano Pictures – branża musi skupić się na promocji zdrowych praktyk w pracy i zrównoważonego podejścia do dbałości o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Studia produkcyjne mierzą się też z wyzwaniami dotyczącymi zielonej produkcji. "Wypisali ją sobie na sztandarach wszyscy – zarówno studia produkcyjne, jak i ich klienci. W praktyce jednak jeszcze niewiele firm traktuje ten problem serio – co nie znaczy, że biznes o nim nie myśli" – zauważyliśmy we wstępie do tekstu na ten temat. Magdalena Olak z Tank dodaje: "Stosowanie zasad zrównoważonej produkcji może w niektórych przypadkach wręcz koszty obniżać. Na przykład można poszukać bliskiej lokalizacji, co zniweluje potrzebę dowożenia ludzi i sprzętu, a zatem obniży nie tylko ślad węglowy, ale i koszty".

Jacek Kulczycki z OTO Film odnotowuje natomiast: "Pewnie, że ograniczamy liczbę podróży do klienta, utylizujemy śmieci, a to, co się da, tworzymy wirtualnie. Prawda jednak jest taka, że obecnie bycie eko to kwestia wyłącznie dobrej woli. Nikt niczego od nas nie wymaga".

W sekcji "Studia produkcyjne" także rozmowa z Arletą Robinson z Lucky Luciano Pictures, prezeską SPR, oraz kwestionariusz producenta, w ramach którego specjaliści z branży podzielili się z nami refleksjami i doświadczeniem – nie zawsze na poważnie.

Sekcja "Studia produkcyjne, postprodukcyjne, dźwiękowe, animacji 2024" w najnowszym, majowym numerze magazynu "Press". Polecamy.

Sekcję można pobrać w formie PDF pod tym linkiem.

(MAT, 30.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.