Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 04, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Państwo ratuje media publiczne przed próbą zagłodzenia ich przez pisowską KRRiT

KRRiT z Maciejem Świrskim na czele nie wypłaciła mediom publicznym środków abonamentowych, bo powołała się na "chaos prawny", a pieniądze przekazała do depozytów sądowych (screen: YouTube/Polska Agencja Prasowa/Polish Press Agency)

Telewizja Polska dostała 220 mln zł, a Polskie Radio 10 mln z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Pieniądze te pozwolą zasypać dziurę w budżetach mediów po tym, jak KRRiT – w większości z nominatami PiS – zablokowała wypłacanie im pieniędzy z abonamentu. Plany "zagłodzenia" TVP i PR mogą jednak Maciejowi Świrskiemu pokrzyżować sądy. – Inne sądy mogłyby się w podobnych sprawach kierować orzeczeniem sądu w Rzeszowie. Jednak to tylko ich prawo, a nie obowiązek – zaznacza ekspert w rozmowie z "Presserwisem".

O otrzymaniu pierwszej transzy w wysokości 220 mln zł poinformował pracowników TVP likwidator spółki Daniel Gorgosz. W mailu napisał m.in.: "To krok, który pozwoli nam rozwiązać kilka bieżących problemów oraz optymistyczniej spojrzeć w przyszłość" (...) "Te pieniądze w pierwszej kolejności pozwolą na częściowe uregulowanie zaległych zobowiązań i przywrócenie stabilności naszych działań" – dodał.

KRRiT powołuje się na "chaos prawny"

Likwidator TVP poinformował również, że telewizja jest w trakcie "uzgadniania terminu wypłaty kolejnych transz, które pozwolą na stabilne funkcjonowanie spółki". Natomiast Polskie Radio – jak przekazała "Presserwisowi" rzeczniczka spółki Monika Kuś – otrzymało 10 mln zł. – Środki te będą przeznaczone na realizację misji – informuje Kuś.

Czytaj też: TVP pracuje nad zmianą "doktryny Wildsteina". Będzie rzecznik i zniesienie zakazu

Skąd wziął się problem finansowy TVP i Polskiego Radia? Przed miesiącem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że pieniądze z wpływów abonamentowych będzie przekazywać do depozytu sądowego, a nie bezpośrednio do spółek mediów publicznych. Decyzję w tej sprawie podjęło czworo członków KRRiT: Hanna Karp, Agnieszka Glapiak, Maciej Świrski i Marzena Paczuska. Przeciw był jedynie prof. UW Tadeusz Kowalski (jedyny w tym gronie nominat Senatu, a zatem nie PiS).

KRRiT powołała się na "chaos prawny powstały w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołany decyzjami ministra kultury i dziedzictwa narodowego". KRRiT ustaliła wypłatę pierwszej transzy z wpływów abonamentowych – z terminem wypłaty na 12 lutego – na 158 mln zł.

Wiele wskazuje jednak na to, że plan Świrskiego, który poprzez swoje decyzje chce wykazać bezprawność obecnych władz TVP i Polskiego Radia, może się nie udać.

Trudna sytuacja finansowa mediów publicznych

Dlaczego? Powodem jest to, że referendarz sądowy Sądu Rejonowego w Rzeszowie odrzucił wniosek przewodniczącego KRRiT o zezwolenie na złożenie środków abonamentowych dla Radia Rzeszów do depozytu sądowego.

Czytaj też: Zmiany w Polskiej Agencji Prasowej. Nowy szef działu społecznego i nowi dziennikarze

"Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego zdolność sądową mają tylko osoby fizyczne (jednostki ludzkie), jak również osoby prawne oraz inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (art. 64 § 1 i § 2). Tymczasem analiza przepisów ustrojowych oraz procesowych prowadzi do oczywistych konkluzji, zgodnie z którymi Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie nie posiada zdolności sądowej ani procesowej, co oznacza, że z udziałem tego podmiotu (organu) nie może się toczyć jakiekolwiek postępowanie cywilne" – podano w uzasadnieniu.

Skoro wniosek został złożony przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, czyli przez podmiot nieposiadający zdolności do bycia stroną jakiegokolwiek postępowania cywilnego, nie powinien i nie może być merytorycznie rozpoznany.

– W Polsce nie ma prawa precedensowego. Każdy referendarz będzie decydował samodzielnie. Można oczekiwać, że po tej decyzji nie będzie już przeszkód do przekazania pieniędzy mediom publicznym – mówi prof. UW Tadeusz Kowalski z KRRiT, od początku przeciwny ruchom Świrskiego. – Powinno stać się to w trybie pilnym, bo ich sytuacja finansowa jest trudna, a są to pieniądze pochodzące bezpośrednio od obywateli.

"Sądy mogą się kierować orzeczeniem w Rzeszowie"

Kowalski przypomina: – Każdy wniosek jest rozstrzygany przez referendarza właściwego terytorialnie sądu. Dla sądów to też jest kłopot, bo im już zostały przekazane pieniądze, zanim jeszcze podjęto decyzje, czy w ogóle przyjąć je do depozytu.

Czytaj też: "Salon polityczny Trójki" bez Beaty Michniewicz. Już od dzisiaj

Dr Marcin Wojewódka, radca prawny i ekonomista, także zauważa: – Każdy sąd w Polsce jest niezależny i podejmuje decyzje niezależnie od orzeczeń innych sądów. Widać to choćby na przykładzie decyzji o wprowadzeniu spółek Polskiego Radia w stan likwidacji. Nie wszystkie sądy wydawały takie same decyzje. Moim zdaniem, skoro zapadła decyzja w sprawie środków dla Radia Rzeszów, inne sądy mogłyby się w podobnych sprawach kierować orzeczeniem sądu w Rzeszowie. Jednak to ich prawo, ale nie obowiązek.

Jak informowaliśmy, Polskie Radio oraz regionalne rozgłośnie publiczne wystosowały listy do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, w których wzywają go do wypłaty należnych im środków abonamentowych. Z naszych informacji wynika, że pisma do KRRiT, poza Polskim Radiem, przysłały też Radio Białystok, Radio Gdańsk, Radio Kielce, Radio Kraków, Radio Łódź, Radio Lublin, Radio Olsztyn, Radio dla Ciebie i Radio Wrocław.

Działania Macieja Świrskiego bezprawne?

Paweł Majcher, likwidator Polskiego Radia, powołał się w liście na Kodeks postępowania cywilnego, według którego złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego może być dokonane dopiero po uzyskaniu zezwolenia sądu lub równocześnie ze złożeniem wniosku o zezwolenie. Ponadto, jak przypomniał, jeżeli przedmiotem świadczenia są pieniądze, złożenie do depozytu sądowego następuje przez wpłatę na rachunek depozytowy Ministra Finansów.

Czytaj też: "Innej takiej gazety nie ma". Wojciech Czuchnowski, Dziennikarz Roku, w ważnej rozmowie

Majcher podsumował, że w opinii spółki wysłanie przez KRRiT przelewu na konto Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa jest całkowicie bezpodstawne i sprzeczne z prawem. "Istnieje przy tym wysokie ryzyko, że nie jest możliwe podjęcie tych środków »przez upoważnione osoby po wykazaniu umocowania do reprezentacji Spółki«" – napisał.

Przypomnijmy, że w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia z powodu złej sytuacji finansowej podejmowane były kontrowersyjne decyzje. Radio Kraków zdecydowało się nawet na sprzedaż wartego 1 mln zł fortepianu. W TVP z kolei zdecydowano się na ograniczenie w regulowaniu niektórych wysokich faktur kontrahentów.

Czytaj też: Nowy "Press": Chrabota o redakcji i muzyce, maestro Kącki, sylwetka Pacewicza i transkrypcja

(MNIE, KOZ, 04.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.