Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Prof. Kowalski: „Przewidują 3 mld zł ich łącznej straty”

Za wnioskiem głosowali członkowie KRRiT powiązani ze środowiskiem PiS: Maciej Świrski, Hanna Karp, Marzena Paczuska i Agnieszka Glapiak (fot. Michał Żebrowski/East News)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała zmodyfikowane plany programowo-finansowe dziewiętnastu spółek mediów publicznych na 2024 rok, choć zakładają one ponad 3 mld zł ich łącznej straty.

Jak relacjonuje członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski, poziom planowanych na 2024 rok strat, wynoszący ponad 3 mld zł, znacznie przewyższa możliwości finansowania TVP, Polskiego Radia i 17 rozgłośni regionalnych z pieniędzy publicznych.

Członkowie powiązani z PiS głosowali za wnioskiem

"Uwzględniając prognozowane na 2024 r. przychody z tytułu abonamentu w wysokości 620 mln zł oraz wynikającą z autopoprawki do budżetu kwotę 1,995 mln zł (tzw. rekompensata – przyp. red.), zapisaną w prowizorium budżetowym, na finansowanie zabraknie środków w wysokości 430 mln zł" – zwrócił uwagę prof. Kowalski w swoim oświadczeniu.

Czytaj też: Prezydent Duda uniewinnił Jachowicza, którego skazano za zniesławienie prokuratora

Media publiczne zaplanowały w 2024 roku koszty realizacji misji na poziomie 4,789 mld zł oraz przychody własne, łącznie z reklamowymi, w wysokości 1,034 mld zł.

"Tymczasem całkowita kwota kapitału zapasowego wszystkich spółek to aż 687,2 mln zł. Nie biorąc tych okoliczności pod uwagę, na posiedzeniu 6 grudnia 2024 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, głosami czterech członków, zaakceptowała plany programowo-finansowe zakładające stratę spółek w wysokości ponad 3 mld zł (3 004 613 000 zł)" – podkreślił prof. Tadeusz Kowalski.

Za wnioskiem głosowali członkowie KRRiT powiązani ze środowiskiem PiS: Maciej Świrski, Hanna Karp, Marzena Paczuska i Agnieszka Glapiak.

Rząd Tuska zapowiada zmiany w mediach publicznych

Media publiczne dużą część środków na funkcjonowanie otrzymują właśnie z rekompensat ze Skarbu Państwa z tytułu "wpływów z opłat abonamentowych utraconych wskutek ustawowych zwolnień niektórych grup społecznych".

Czytaj też: Dyrektor biura prawnego Ryszard Janoś rozstał się z TVP. Był potencjalnym likwidatorem

W 2023 roku rekompensata z tytułu utraconych wpływów abonamentowych wyniosła 2,7 mld zł, z czego 2,35 mld zł trafiło do TVP. Zgodnie z autopoprawką do rządowego projektu ustawy budżetowej do mediów publicznych w 2024 roku ma trafić 1,995 mld zł, czyli tyle co w 2022 roku (wówczas do telewizji publicznej powędrowało 1,79 mld zł).

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o zwiększenie rekompensaty dla mediów publicznych w 2024 roku do co najmniej 3,03 mld zł. W przyszłym tygodniu powstać ma jednak nowy rząd Donalda Tuska, a politycy nowej większości zapowiadali szybkie zmiany w mediach publicznych po przejęciu władzy, a także zmianę modelu ich finansowania.

Czytaj też: Prezes Kamińska na odchodne daje pracownikom Polskiego Radia po 1,2 tys. zł na święta

(MNIE, 08.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.