Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 28, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef KRRiT nie chce już dyskutować o braku wystąpień opozycji w TVP. Luft ponawia prośbę

Maciej Świrski w najnowszej odpowiedzi na kolejne pismo Krzysztofa Lufta napisał: "uznaję naszą korespondencję za zakończoną wobec nieprzedstawienia przez Pana żadnych nowych, istotnych kwestii" (fot. Michał Żebrowski/East News)

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nie przyjął argumentów Krzysztofa Lufta, członka rady programowej TVP i w dalszym ciągu nie wszczął postępowania w sprawie braku w ofercie publicznego nadawcy wystąpień liderów opozycji. Mimo to Luft nadal domaga się wszczęcia postępowania skargowego w tej sprawie, o czym wspomniał w kolejnym piśmie do szefa Krajowej Rady.

– Nie odpuszczam i kontynuuję korespondencję w sprawie skargi na brak bezstronności i pluralizmu w TVP w związku z nietransmitowaniem przed wyborami żadnych wystąpień polityków opozycji. Mimo że przewodniczący Świrski chciałby te kwestie zamknąć, co wynika z jego ostatniej odpowiedzi – mówi "Presserwisowi" Krzysztof Luft.

Świrski: "Uznaję korespondencję za zakończoną"

Na początku listopada informowaliśmy, że Maciej Świrski nie przewiduje wszczęcia postępowania w tej sprawie. Chodziło o skargę Lufta z września, w której zwrócił uwagę na brak transmisji przez TVP wystąpień polityków opozycji, w tym też w okresie przedwyborczym, mimo pokazywania wystąpień przedstawicieli PiS.

Czytaj też: PiS usiłuje zmienić statuty spółek mediów publicznych. "Próba zabetonowania"

Świrski w najnowszej odpowiedzi na kolejne pismo Krzysztofa Lufta napisał: "uznaję naszą korespondencję za zakończoną wobec nieprzedstawienia przez Pana żadnych nowych, istotnych kwestii". I dodał: "Dalsza dyskusja na ten temat, wobec powtarzania przez Pana wyłącznie tej samej argumentacji, nie będzie przeze mnie podejmowana".

W odpowiedzi na to pismo Luft przypomniał jednak, że przesłał Świrskiemu listę 20 przykładowych spotkań lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska, które nie były transmitowane przez TVP. Szef KRRiT we wcześniejszej korespondencji podkreślił bowiem, że Krzysztof Luft nie podał konkretnych przykładów potwierdzających, iż Telewizja Polska nie pokazywała wystąpień polityków opozycji.

Luft domaga się wszczęcia postępowania

"Skoro oczekiwał Pan konkretnych przykładów i je dostał, to skąd stwierdzenie o braku nowych kwestii, niezbędnych do wszczęcia postępowania skargowego" – zapytał Luft w piśmie do przewodniczącego KRRiT.

Czytaj też: W nowym rządzie za media odpowiadać ma Dominika Chorosińska. Pracowała w TVP Info

Jak przypomniał, każdemu obywatelowi przysługuje odpowiedź organu na przedstawioną skargę i poinformowanie go, czy zarzuty w niej zawarte zostały uznane za uzasadnione, czy też nie.

"I z całym szacunkiem, dla Pana Przewodniczącego, ale odpowiedź na to pytanie nie może wynikać z przeświadczenia Pana Przewodniczącego, tylko z przeprowadzonego postępowania skargowego, które może zweryfikować zarzuty przedstawione w skardze" – napisał.

Krzysztof Luft podkreślił, że nadal domaga się wszczęcia postępowania, które ustali, czy zasada nietransmitowania przez TVP wystąpień polityków opozycji – jeśli postępowanie to potwierdzi – spełnia warunki bezstronności, pluralizmu i wyważenia, zapisane w Ustawie o radiofonii i telewizji.

Czytaj też: W TVP powstają grupy niezwalnialnych. Ochroną przynależność do WOT lub władz związkowych

(MNIE, 28.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.