Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 06, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Świrski nic nie zrobi TVP za niepokazywanie spotkań opozycji. Luft: "Powinien ustąpić"

Maciej Świrski podkreślił, że w swojej korespondencji Krzysztof Luft nie podał konkretnych przykładów potwierdzających, iż TVP nie transmitowała wystąpień polityków opozycji (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Maciej Świrski nie widzi problemu w tym, że TVP nie pokazywała wystąpień liderów obecnej opozycji. Dlatego nie przewiduje wszczęcia postępowania. Uznał ponadto, że Krzysztof Luft, członek rady programowej Telewizji Polskiej skarżący się na brak tych relacji, nie podał żadnych przykładów brakujących transmisji. W odpowiedzi Luft przesłał mu listę przykładowych wystąpień, których TVP nie pokazywała.

– Jeśli przewodniczący KRRiT, dysponujący znakomitym aparatem analitycznym, nie jest w stanie zweryfikować prostego i powszechnie znanego faktu, że TVP nie transmitowała żadnych wystąpień polityków opozycji, to powinien ustąpić ze stanowiska – mówi "Presserwisowi" Krzysztof Luft.

Świrski odniósł się po upomnieniu

We wrześniu Luft złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na notoryczne naruszanie Ustawy o radiofonii i telewizji przez telewizję publiczną w TVP Info oraz w programach informacyjnych i publicystycznych TVP 1 i TVP 2. Wskazywał w niej m.in., że występuje radykalna dysproporcja czasu poświęcanego na prezentowanie stanowisk władzy i opozycji przez Telewizję Polską. Jak informowaliśmy, przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nie wyciągnie jednak za to konsekwencji wobec TVP. Przyjął w tej sprawie wyjaśnienia nadawcy.

Czytaj też: Powyborcze tele wizje. Nowy ład w mediach będą zaprowadzać politycy, nie dziennikarze

Druga kwestia poruszona przez Krzysztofa Lufta w jego skardze dotyczyła braku transmisji przez TVP wystąpień polityków opozycji, w tym też w okresie przedwyborczym. Telewizja Polska pokazywała za to wystąpienia przedstawicieli PiS.

Do tej sprawy Maciej Świrski odniósł się dopiero w drugim piśmie, po upomnieniu go przez Krzysztofa Lufta. Świrski podkreślił, że w swojej korespondencji Luft nie podał konkretnych przykładów potwierdzających, iż TVP nie transmitowała wystąpień polityków opozycji, ich spotkań z wyborcami czy dziennikarzami.

Brak spotkań Tuska w TVP

"Spotkania z mieszkańcami miast zarówno przedstawicieli partii rządzącej, jak i opozycji (w tym Donalda Tuska) dotyczyły przede wszystkim planów tych podmiotów na przyszłość. I najważniejsza kwestia: obecnie obowiązujące przepisy prawa nie zobowiązują jednostek publicznej radiofonii i telewizji do transmisji tego rodzaju spotkań. Reasumując stwierdzam, iż nie ma podstaw prawnych do wszczęcia postępowania skargowego w powyższej sprawie, o co Pan wnioskuje" – podał Świrski.

Czytaj też: OKO.press odpowiada prezesowi Grupy RMF ws. tekstu o Orlenie. "Potwierdza zarzuty"

W odpowiedzi Luft przekazał mu listę dwudziestu przykładowych spotkań przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska, które nie były transmitowane w TVP, m.in. 12 października z Katowic czy 11 października z Ełku. Podkreślił też, że Telewizja Polska nie transmitowała również Marszu Miliona Serc z 1 października, zwołanego przez Donalda Tuska.

W piśmie do szefa Krajowej Rady podkreślił, że w swojej skardze cały czas domaga się oceny przez KRRiT, czy zasada nietransmitowania przez TVP wystąpień polityków opozycji spełnia warunki bezstronności i pluralizmu zapisane w Ustawie o radiofonii i telewizji, jak również, czy proporcja czasu poświęcanego na prezentację stanowisk partii opozycyjnych i koalicyjnych spełnia warunki z Ustawy, czy nie.

Czytaj też: Kanał Sportowy przywraca do pracy youtubera usuniętego przez Stanowskiego

(MNIE, 06.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.