Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada Polskich Mediów nie dostrzega roli mediów lokalnych na polskim rynku

Rada Polskich Mediów nie będzie miała w swoim gremium wydawców lokalnych (fot. Annie Spratt/Unsplash.com)

Lokalni wydawcy dziwią się stanowisku Rady Polskich Mediów, która zamierza przyjmować do swojego grona tylko media ogólnopolskie o profilu społeczno-politycznym. Media lokalne natomiast mogą działać w RPM jako jeden podmiot, w który się zorganizują.

"Członkami Rady Polskich Mediów są redaktorki i redaktorzy naczelni i ich zastępcy polskich mediów oraz przedstawiciele organizacji mediów regionalnych i lokalnych" – napisano w dokumencie "Cele i zasady działania" RPM. W ostatni piątek natomiast uznano, że aby zapobiec zdominowaniu RPM przez dużą liczbę mediów lokalnych, zostanie im przedstawiona propozycja dołączenia tylko w większej grupie, w którą się ewentualnie zorganizują.

Andrysiak: "Nieprzemyślane określenie"

Na razie oznacza to, że do rady dołączyć mogą zaledwie dwaj przedstawiciele lokalnych wydawców: Andrzej Andrysiak, prezes Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych i Piotr Piotrowicz, prezes Stowarzyszenia Mediów Lokalnych.

Czytaj też: Co Rada Polskich Mediów zrobi z wiceprzewodniczącym Balawajderem? Czeka na RMF FM

To przedstawiciele sporej części środowiska, które wydaje w papierowej i elektronicznej formie około 150 tytułów w całej Polsce. Łączna sprzedaż wszystkich drukowanych tytułów to około 400 tys. egzemplarzy tygodniowo. Największe portale lokalne liczone pojedynczo mają natomiast znacznie większe zasięgi niż posiadający swoją przedstawicielkę w Radzie serwis "Pisma". 

– Moim zdaniem określenie zawarte w dokumencie Rady Polskich Mediów jest mocno nieprzemyślane – mówi Andrzej Andrysiak, który został zaproszony do prac nad utworzeniem RPM, ale zrezygnował z udziału.

Mentalność stołecznego towarzystwa medialnego

Piotr Piotrowicz z SML przyznaje, że raz ktoś w sprawie Rady Polskich Mediów do niego dzwonił. Ale żadne konkrety w rozmowie nie padły. Sam kontakt ocenia jako kurtuazyjny.

Czytaj też: Samuel Pereira zapewnia, że już pozwał Tomasza Lisa za „portugalską znajdę”

– Propozycji przystąpienia do rady nie dostał żaden wydawca lokalny. Nie dostaliśmy również propozycji jako Stowarzyszenie Mediów Lokalnych – mówi "Presserwisowi" Piotr Piotrowicz. I dodaje: – Co do reszty zapisów w dokumencie RPM – są zbliżone do tego, co my sami mamy zapisane w statucie. I od dawna ten program realizujemy.

Lokalni wydawcy wskazują na jeszcze jeden aspekt – nazywają go mentalnym – jaki wynika z deklaracji RPM. Zauważają, że stołeczne towarzystwo medialne jest przekonane, że ma większe prawo niż pozostali dyskutować o branży. I to wbrew faktom, które wskazują, że większość polskich dziennikarzy pracuje poza Warszawą.

– Niektórym w Warszawie wydaje się, że media da się tworzyć tylko ze stolicy – mówi Bogdan Rojkowicz, wydawca lokalnych tygodników i serwisów "Korso" na Podkarpaciu. – Ale ludzie interesują się przede wszystkim tym, co dzieje się za rogiem czy na sąsiedniej ulicy. Wielka polityka czy wydarzenia ze świata są ciekawe, ale traktowane raczej jako uzupełnienie – mówi.

Czytaj też: Kabaret Młodych Panów odegrał się na Polsacie i nie dał zgody na sfilmowanie występu

(PAR, 21.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.