Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Czerwiec 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UPC Polska musi zapłacić 29 mln zł kary. Wyrok Sądu Apelacyjnego

"Przywrócenie rekompensaty to bardzo dobra wiadomość dla klientów UPC, których dotknęło działanie abuzywnych klauzul" – skomentował prezes UOKiK (fot. Jakub Kamiński/East News)

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2019 roku. Nakazał UPC Polska zapłatę 29 mln zł kary i rekompensatę dla konsumentów.

W 2019 roku Urząd zakwestionował sześć klauzul UPC Polska w umowach z konsumentami. Dotyczyły one np. możliwości jednostronnego podwyższania abonamentu za kablówkę oraz zmiany istotnych warunków umów, w tym usuwania kanałów telewizyjnych.

"Dobra wiadomość dla klientów UPC"

Prezes UOKiK nałożył w 2019 roku prawie 33 mln zł kary na UPC Polska i obowiązek rekompensaty dla konsumentów, w tym zwrotu niesłusznie pobranych części opłaty abonamentowej wynikającej z podwyżek wprowadzonych jednostronnie przez UPC Polska.

Czytaj też: Sąd zakazał Krzysztofowi Stanowskiemu publikować o Natalii Janoszek

Spółka odwołała się od decyzji do Sądu Okręgowego, który utrzymał karę finansową oraz obowiązek poinformowania konsumentów o rozstrzygnięciu. Uchylił natomiast rekompensaty dla abonentów. Prezes UOKiK wniósł jednak apelację od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny przywrócił uchylone wcześniej rekompensaty dla konsumentów, w tym zwrot niesłusznie pobranych części opłaty abonamentowej. Jednocześnie zmniejszył karę finansową do 29 mln zł i uchylił obowiązek publikacji decyzji na stronie spółki.

"Przywrócenie rekompensaty to bardzo dobra wiadomość dla klientów UPC, których dotknęło działanie abuzywnych klauzul. Będą mogli oni otrzymać zwrot za podwyższone opłaty abonamentowe od momentu ich wprowadzenia do uprawomocnienia się decyzji" – skomentował prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wyrok jest prawomocny.

Czytaj też: Zwolnienie Wojciecha Łasickiego z Polskiego Radia było bezprawne. Decyzja sądu

(KOZ, 26.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.