Temat: wolność słowa

Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W Mińsku rozpoczął się proces szefowych portalu TUT.by

Dziennikarkom grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności (screen: YouTube/CTVBY)

Przed sądem w Mińsku rozpoczął się w poniedziałek proces redaktorki naczelnej i dyrektorki największego niezależnego białoruskiego portalu TUT.by, zlikwidowanego przez władze. Maryna Zołatawa i Ludmiła Czekina spędziły w areszcie już ponad półtora roku.

Proces toczy się za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarkom zarzuca się uchylanie się od płacenia podatków, wzniecanie nienawiści, a także wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa Białorusi. Grożą im kary nawet kilkunastu lat więzienia. Jeden z artykułów, z którego będą sądzone przewiduje karę do 12 lat.

Czytaj też: Dwóch administratorów Wikipedii w Arabii Saudyjskiej skazanych na wieloletnie więzienie

TUT.by do 2021 roku był największym i najważniejszym niezależnym portalem informacyjnym na Białorusi. Został zlikwidowany podczas fali represji po protestach wyborczych. Po rewizjach w maju 2021 r. aresztowano kilkanaścioro dziennikarzy i pracowników. Część później wypuszczono.

(MAC, 10.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.