Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W ciągu miesiąca tylko 11 tys. nowych wniosków o dopłatę do dekodera lub telewizora

Dzięki rządowemu programowi osoby, których nie stać na kupno nowego sprzętu, mogą otrzymać dopłatę 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera (fot. Pixabay.com)

Polacy złożyli dotychczas 594 260 wniosków o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora w nowym standardzie naziemnym DVB-T2/HEVC. To więcej o 11 148 w porównaniu z danymi z 24 października. Dynamika wzrostu jest podobna jak miesiąc wcześniej.

Dzięki rządowemu programowi osoby, których nie stać na kupno nowego sprzętu, mogą otrzymać dopłatę 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera. Liczba zrealizowanych bonów wskazuje, że program kosztował budżet państwa już ok. 64,3 mln zł.

Czytaj też: Sąd skazał mężczyznę, który groził Agnieszce Gozdyrze na Twitterze

Do 21 listopada w placówkach Poczty Polskiej złożono 496 477 wniosków na dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora (o 8501 więcej, niż było ich na 24 października br.), a 97 783 przez internet (więcej o 2647). Zrealizowano 519 018 wniosków (wzrost o 11 480) – 436 277 dotyczyło dofinansowania do zakupu dekodera (w górę o 7133), a 82 741 do telewizora (wzrost o 4347).

Dynamika wzrostu złożonych wniosków jest podobna jak przed miesiącem. Wtedy w ciągu około miesiąca doszło 13 445 wniosków, a teraz – 11 148. Z kolei np. cztery miesiące temu było to 94 796 wniosków w ciągu około miesiąca.

Bogusław Kisielewski, prezes Grupy Kino Polska, w zeszłym tygodniu podał jednak, że jego grupa obserwuje, iż dzięki mundialowi część widzów zaczęła wymieniać telewizory. – Więc problem refarmingu (w uproszczeniu przejścia na nowy standard – przyp. red.) jakby się zmniejszał – stwierdził.

Czytaj też: Piotr Najsztub ma mieć niepolityczny podcast w jednym z serwisów internetowych

Nie wszystkie osoby, które wymieniają odbiorniki, korzystają jednak z dofinansowania. Dr Juliusz Braun, wykładowca Collegium Civitas, były przewodniczący KRRiT i były prezes TVP ocenia, że część osób, która dziś nie płaci abonamentu radiowo-telewizyjnego, nadal obawia się, że po złożeniu przez nie wniosku o dofinansowanie odbiornika będzie zmuszana przez pocztę do opłacania abonamentu. – Tak raczej nie będzie, ale taka opinia w dalszym ciągu dość często się pojawia – mówi Braun "Presserwisowi".

Na nowy standard przeszły czołowe multipleksy zawierające głównie kanały komercyjne (m.in. Polsat i TVN). MUX 3 ze stacjami TVP (np. TVP 1, TVP 2 i TVP Info) na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego może pozostać w starym systemie do końca 2023 roku.

Według danych Krajowego Instytutu Mediów na koniec sierpnia nieprzygotowanych do odbioru kanałów w nowym standardzie było 990 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj też: Prokuratura wzywa Mikołajewską w roli świadka. Chodzi o tekst dotyczący Daniela Obajtka

(MNIE, 28.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.