Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokuratura wzywa Mikołajewską w roli świadka. Chodzi o tekst dotyczący Daniela Obajtka

Bianka Mikołajewska przeszła do Wirtualnej Polski w połowie roku. Prokuratura interesuje się tekstem z okresu pracy w OKO.press (fot. materiały prasowe)

Bianka Mikołajewska z Wirtualnej Polski otrzymała wezwanie w charakterze świadka do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Śledczy interesują się tekstem o nieruchomościach Daniela Obajtka, prezesa koncernu Orlen.

– Przypuszczam, że postępowanie zmierza do ustalenia źródeł informacji dziennikarzy, którzy pisali o nieruchomościach Daniela Obajtka. Myślę, że śledczy będą zawiedzeni, bo zeznania o korzystaniu z powszechnie dostępnych źródeł informacji prawdopodobnie nie są tym, czego oczekują. A jeżeli dziennikarze korzystali z informacji od informatorów, z pewnością ich nie ujawnią – mówi "Presserwisowi" Bianka Mikołajewska.

Prokurator prowadząca sprawę "uspokaja"

Wcześniej opublikowała na Twitterze, gdzie ma prawie 34 tys. obserwujących, post z informacją o wezwaniu. Dołączyła też skan pisma prokuratury z utajnionymi danymi osobowymi.

Czytaj też: Dziś rusza proces dziennikarza Tok FM oskarżonego o zniesławienie Straży Granicznej

Wezwanie jest związane z artykułem zatytułowanym "15 nieruchomości Daniela Obajtka", który opublikowany został 13 marca 2021 roku. Prokuratura skierowała pismo pod adresem Wirtualnej Polski, obecnego pracodawcy Mikołajewskiej, choć wspomniany tekst opublikowany został w OKO.press.

"Prokurator prowadząca sprawę nie chce zdradzić, kto złożył zawiadomienie i czego dotyczy postępowanie, ale »uspokaja«, że nie chodzi o podejrzenia popełnienia przestępstwa przez media. Tłumaczy, że uznała, że najszybciej wyjaśni sprawę, sprawdzając źródła informacji dziennikarzy i metody pracy nad tekstami" – dodaje dziennikarka.

Brak informacji o podstawie prawnej

Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia Zet, razem z innymi internautami komentującymi tę sytuację na Twitterze, zauważył, że w piśmie prokuratury brakuje informacji o podstawie prawnej. "Żadnej nie podają" – potwierdza reporterka.

Czytaj też: Sąd skazał mężczyznę, który groził Agnieszce Gozdyrze na Twitterze

Mikołajewska pracuje w Wirtualnej Polsce od lipca. Wcześniej – od czerwca 2016 roku – była zastępczynią redaktora naczelnego serwisu OKO.press i szefową działu śledczego. W latach 2013-2016 była dziennikarką "Gazety Wyborczej", natomiast w latach 2000-2013 – "Polityki".

Mikołajewska jest laureatką najważniejszych nagród dziennikarskich. W 2015 roku otrzymała Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, a w 2019 roku w tym samym konkursie – tytuł Dziennikarza Dekady. Jest też Dziennikarzem Roku 2016 w konkursie Grand Press.

Czytaj też: Jackowi Kurskiemu kończy się okres wypowiedzenia i chce być ministrem

(ŁO, 28.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.