Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dzięki piłkarskiemu mundialowi Polacy chętniej wymieniają telewizory na zgodne z nowym standardem

Żeby oglądać mecze mundialu w wyższej jakości obrazu na kanale TVP 4K, trzeba mieć nowszy odbiornik (fot. Pixabay.com)

Grupa Kino Polska obserwuje, że w związku z piłkarskim mundialem Polacy wymieniają stare telewizory na nowsze. To z kolei przekłada się na spadek liczby gospodarstw domowych nieodbierających nowego standardu naziemnego.

Bogusław Kisielewski, prezes zarządu Grupy Kino Polska, powiedział na spotkaniu z mediami, że przejście na nowy standard powinno zakończyć się pod koniec 2023 roku.

- Myślę, że ten termin nie będzie wydłużany. Wszystkie kanały będą wtedy na tej samej pozycji i na rynku będzie panowała normalność - ocenił Kisielewski.

To właśnie do końca 2023 roku multipleks z kanałami TVP może nadawać w starym standardzie naziemnym, co jest efektem wniosku szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do prezesa UKE Jacka Oko. Z kolei większość kanałów prywatnych na nowy standard musiała przejść już do końca czerwca br.

Czytaj też: Maciej S., prezes Kanału Sportowego, zatrzymany przez CBA. Kanał komentuje

Bogusław Kisielewski, prezes zarządu Grupy Kino Polska, nie chciał powiedzieć, jakie straty kierowana przez niego grupa ma z tytułu pozostawienia w starym standardzie multipleksu z kanałami TVP. - O stratach będziemy mogli porozmawiać, gdy sytuacja na rynku już się unormuje - uciął.

Z kolei Katarzyna Woźnicka, członkini zarządu Grupy Kino Polska, stwierdziła, że nadawcy prywatni dyskutują wewnętrznie, jak podejść do kwestii rekompensat. - Chodzi o fakt, że nie wszystkie kanały przeszły proces refarmingu (w uproszczeniu przejścia na nowy standard - przyp. red.) i to dotknęło nadawców prywatnych - powiedziała.

Bogusław Kisielewski, prezes Grupy Kino Polska, dodał: - Widzimy, że dzięki mundialowi część widzów wymienia telewizory, więc problem refarmingu jakby się zmniejszał. W tej chwili mamy dane, że ok. 1 mln gospodarstw domowych nie jest podłączonych do nowego systemu nadawania.

Mundial można śledzić w TVP 1, TVP 2 i TVP Sport, które są dostępne w starym systemie naziemnym. Jednak żeby oglądać mecze w wyższej jakości obrazu na kanale TVP 4K, trzeba mieć nowszy odbiornik. Stacja nadaje bowiem w nowym standardzie, na testowym multipleksie TVP.

Grupa Kino Polska ma w portfolio naziemną Stopklatkę, która znajduje się na pierwszym multipleksie, objętym zmianą standardu. Posiada też kanał Zoom TV, obecny na ósmym multipleksie, który od początku nie był brany pod uwagę przez UKE przy zmianie systemu naziemnej emisji.

(MNIE, 23.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.