Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 02, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związki zawodowe porozumiały się z RASP w sprawie zwolnień grupowych

Według RAS Polska, zwolnienia mają objąć 8 proc. zatrudnionych na etacie, czyli około 120 osób (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Organizacje związkowe działające w Ringier Axel Springer Polska zawarły z władzami firmy porozumienie dotyczące zwolnień grupowych, które mają objąć około 120 osób.

Rozmowy z władzami RASP trwały 16 dni i składały się z pięciu tur. Na mocy ustaleń  pracownicy zwalniani za porozumieniem stron otrzymają odprawy w wysokościach trzy-, pięcio-, siedmio- lub ośmiomiesięcznego wynagrodzenia w zależności od stażu pracy, odpowiednio: do dwóch lat, od dwóch do ośmiu lat, od ośmiu do 12 lat i powyżej 12 lat. Zostaną też objęci pomocą psychologiczną, doradczą i prawną.

"Najlepsze warunki w obecnej sytuacji"

Ponadto firma przekaże 200 tys. zł na fundusz dla zwalnianych osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, którym będzie zarządzać komisja socjalna.

Czytaj też: "Gazeta Wyborcza" obroniła się przed zwolnieniami w Agorze. Związki wskażą nieefektywność

Do stażu pracy będzie wliczać się okres zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, a każdy wytypowany do zwolnienia pracownik będzie miał zapewnione cztery dni na podjęcie decyzji, czy podpisuje porozumienie stron, czy przyjmuje wypowiedzenie.

Jak wyjaśniali związkowcy w opublikowanym 28 października komunikacie, z uwagi na galopującą inflację ich celem było wynegocjowanie warunków "zdecydowanie lepszych niż przewidziane przez prawo minimum", a także korzystniejszych od tych, które ustalono przy ostatnich grupowych zwolnieniach, dwa lata temu.

"Wielokrotnie postulowaliśmy też zmniejszenie skali zwolnień, nie spotkaliśmy się tu jednak ze zrozumieniem. Wierzymy, że to, co udało nam się uzgodnić, to najlepsze warunki, jakie mogliśmy osiągnąć w obecnej sytuacji" – wyjaśniali związkowcy.

Koniec papierowego "Auto Świata", "Przegląd Sportowy" dwa razy w tygodniu

"Zaznaczamy, że związki zawodowe nie uczestniczyły i nie będą uczestniczyć w ustalaniu listy pracowników, których firma ma zamiar zwolnić" – napisali w komunikacie Mariusz Kotowski z Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w RASP, Marcin Terlik z Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy RASP i Robert Piątek z Koła Syndykatu Dziennikarzy Polskich przy RASP.

Czytaj też: Burda Media Polska zamyka kilkanaście magazynów i będzie zwalniać pracowników

Według RAS Polska zwolnienia mają objąć 8 proc. zatrudnionych na etacie, czyli około 120 osób. Na oszczędnościach ucierpią redakcje VOD.pl, Literia.pl i "Auto Świat". W tych dwóch pierwszych przypadkach koncern podjął decyzję o zakończeniu z końcem grudnia br. działalności.

W związku z rosnącymi cenami papieru i energii w grudniu ukaże się ostatnie papierowe wydanie tygodnika "Auto Świat". Duże zmiany szykują się również w "Przeglądzie Sportowym", który ma się ukazywać dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki.

Z nieoficjalnych ustaleń "Presserwisu" wynika, że nie jest jeszcze znana lista kolejnych redakcji objętych zwolnieniami.

Czytaj też: Kierownictwo Onetu zablokowało wywiad swoich dziennikarzy w Kanale Sportowym

(MNIE, MZD, 02.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.