Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Asta-Net na razie bez rekompensat dla klientów. Chce wstrzymania wykonania wyroku

Na koniec 2021 roku Asta-Net miał 39,2 tys. abonentów usług telewizyjnych (fot. Pixabay.com)

Zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu apelacyjnego sieć kablowa Asta-Net poinformowała klientów, że mogą wystąpić o zwrot bezprawnie naliczonych im opłat za abonament telewizyjny. Szybko jednak wstrzymała procedurę wypłaty, bo zawnioskowała do sądu o wstrzymanie wykonania orzeczenia. Tłumaczy to tym, że zwrot środków klientom będzie oznaczał dla firmy duże straty.

1 stycznia 2016 roku Asta-Net podwyższyła dotychczasowym klientom o 5 zł miesięczną opłatę abonamentową za usługi telewizyjne. Operator dokonał tego w trakcie trwania ich umów. Spółka tłumaczyła, że cena za abonament wzrosła m.in. ze względu na poszerzenie oferty o nowe kanały.

Asta-Net musi wypłacić rekompensatę

W grudniu 2018 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że było to naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Według UOKiK spółka podwyższyła opłatę jednostronnie i to pomimo niewskazania w umowach przesłanek umożliwiających dokonanie takiej podwyżki w trakcie trwania umowy. Urząd nakazał operatorowi zwrócić klientom nienależnie pobrane od nich opłaty. Firma odwołała się od decyzji do sądu.

Czytaj też: Sąd okręgowy odmówił skonsultowania się z TSUE ws. służb i Ewy Siedleckiej

Jednak na początku sierpnia br. sąd apelacyjny podtrzymał nałożony przez prezesa UOKiK obowiązek wypłaty rekompensaty dla konsumentów. W konsekwencji sieć musi wypłacić klientom różnicę pomiędzy zapłaconą przez nich podwyższoną miesięczną opłatą abonamentową a opłatą sprzed podwyżki. Warunkiem skorzystania z możliwości zwrotu jest jednak złożenie wniosku (elektronicznie, osobiście lub listownie). Wzór wniosku umieszczono w zeszłym tygodniu na stronie operatora, ale obecnie nie jest już dostępny.

Krzysztof Brumer, dyrektor sprzedaży i marketingu w Asta-Net, wyjaśnia, że przyczyną zawieszenia komunikatu na stronie jest procedura wstrzymania wykonalności, a firma, w przypadku, gdy wyrok może narazić ją na duże straty, może ubiegać się o wstrzymanie wykonania.

Niepowetowana szkoda dla Asty-Net?

Z kolei departament komunikacji UOKiK informuje, że zgodnie z przepisami istnieje możliwość wstrzymania wykonania orzeczenia na podstawie art. 388 Kodeksu postępowania cywilnego. "Odpis takiego wniosku, złożonego przez Asta-Net do sądu apelacyjnego, wpłynął wczoraj (w poniedziałek 22 sierpnia – przyp. red.) do UOKiK. Spółka powołuje się na możliwość wyrządzenia jej niepowetowanej szkody przez wykonanie decyzji Prezesa UOKiK" – podaje departament komunikacji Urzędu.

Czytaj też: ABW żąda od „Rz” sprostowania informacji o postępowaniu ws. handlarza respiratorami

Art. 388 Kodeksu postępowania cywilnego mówi, że "jeżeli na skutek wykonania orzeczenia stronie może być wyrządzona niepowetowana szkoda, sąd drugiej instancji na wniosek strony może wstrzymać wykonanie swego orzeczenia do czasu ukończenia postępowania kasacyjnego".

Według danych "Telekabel & Digital TV" na koniec 2021 roku operator Asta-Net miał 39,2 tys. abonentów usług telewizyjnych. Sieć działa w północnej Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim.

Czytaj też: Nowe programy w jesiennej ramówce TTV

(MNIE, 24.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.