Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska znowelizuje Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Polska miała zastrzeżenia do dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. TSUE oddalił skargę 26 kwietnia br. (fot. Unsplash.com)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który ma wdrożyć dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

Przepis jednej z nich – dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (UE 2019/790) – Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgłaszając zastrzeżenia ws. regulacji dotyczących kontroli treści publikowanych na platformach internetowych. TSUE 26 kwietnia br. oddalił jednak skargę.

Czytaj też: KRRiT dostanie 6,8 mln zł na wynagrodzenia w związku z monitoringiem rynku audiowizualnego

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czytamy, że celem nowelizacji ustawy będzie "wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ustanawiającej przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mających zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji programów telewizyjnych i radiowych oraz dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym".

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomniało jednak, że "Polska zrobiła wszystko, aby chronić wolność słowa i dostępu do informacji".

Przypomniano też, że nasz kraj jako jedyny zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE art. 17 dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Art. 17 stanowi, że dostawcy usług udostępniania treści online ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność, gdy treści objęte ochroną (np. utwory muzyczne) są bezprawnie zamieszczane w sieci przez użytkowników ich usług. Są zobowiązani do aktywnego nadzorowania treści zamieszczanych przez użytkowników, aby zapobiec udostępnianiu online tych objętych ochroną.

Czytaj też: NIK prowadzi kontrolę w Krajowym Instytucie Mediów

Polska w skardze oceniła, że przepis ten narusza wolność wypowiedzi i informacji gwarantowaną przez Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej.

Jeżeli wspomniana dyrektywa zostanie wdrożona, wydawcy prasy uzyskają nowe prawo wyłączne do eksploatacji ich publikacji prasowych w internecie przez różnego rodzaju serwisy informacyjne. 50 proc. wynagrodzenia uzyskanego z tego tytułu wydawcy będą zobowiązani przekazywać autorom tych publikacji, czyli dziennikarzom. Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych zyskają również niezbywalne prawo do dodatkowego wynagrodzenia za eksploatację utworu w ramach usług VoD.

Ta zmiana koryguje art. 70 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który przyznaje współtwórcom i wykonawcom utworu audiowizualnego prawo do dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z tego utworu na określonych polach eksploatacji, ale nie uwzględnia serwisów VoD.

Czytaj też: Viaplay nadal nie radzi sobie z technologią. Zaszkodzi to w przetargu na Ekstraklasę?

(MZD, 21.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.