Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 03, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO składa skargę na decyzję sądu w sprawie wykorzystania wizerunku w materiałach TVP

Rzecznik praw obywatelskich nie zgadza się z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego, wyrokowi zarzuca rażące naruszenie prawa (fot. Pawel Wodzynski/East News)

Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na korzyść obywatela, którego wizerunek bez zgody został wykorzystany przez TVP.

Powód pozwał TVP o 10 tys. zł zadośćuczynienia za wykorzystanie jego wizerunku i dzieła bez jego zgody. Wskazał, że w TVP i w internecie wielokrotnie emitowano wideoklip towarzyszący piosence pt. "Jadą wozy kolorowe" z 1970 roku (z okazji festiwalu piosenki w Sopocie), w którym wykorzystano jego wizerunek oraz wykonany przez niego kabriolet – przeróbkę samochodu Syrena. Powołał się na naruszenie w ten sposób przepisów prawa autorskiego.

Czytaj też: "Gazeta Wyborcza" przez ostatnie siedem lat otrzymała ponad 100 pozwów, które można uznać za SLAPP

W 2014 roku Sąd Okręgowy oddalił powództwo. Przyznał, że wizerunek powoda był rozpoznawalny, co jednak nie oznacza zasadności roszczenia. Celem wideoklipu nie było bowiem pokazanie powoda i jego pojazdu, ale przedstawienie w oryginalny sposób artystów i miasta, w tym samochodów, podczas festiwalu. TVP nie musiała zatem uzyskiwać zgody powoda, gdyż wykorzystanie mieściło się w granicach "dozwolonego użytku".

W 2016 roku Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia pierwszej instancji, że wizerunek jest tylko szczegółem całości.

RPO nie zgadza się z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego, wyrokowi zarzuca rażące naruszenie prawa przez błędną jego wykładnię. Wykładnia sądu bezpodstawnie ingeruje w prywatność powoda i nie uwzględnia potrzeby ochrony prywatności oraz autonomii informacyjnej.

Czytaj też: Wicenaczelny „Dziennika Zachodniego” kopiuje teksty Świadków Jehowy

Z uwagi na to, że od daty uprawomocnienia się zaskarżonego wyroku upłynęło 5 lat, rzecznik wnosi o stwierdzenie, że orzeczenie Sądu Apelacyjnego wydano z naruszeniem prawa.

(BAE, 03.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.