Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 03, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wicenaczelny „Dziennika Zachodniego” kopiuje teksty Świadków Jehowy

Nie tylko pierwszy akapit tekstu powtarza się w obu publikacjach

Jędrzej Lipski, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Zachodniego" (Polska Press), w ostatnim wydaniu "Strefy Biznesu" opublikował tekst, który jest niemal identyczny jak publikacja w "Przebudźcie się!" z 2001 roku – wydawnictwie Świadków Jehowy.

Jędrzej Lipski jest z wykształcenia historykiem, a z zawodu dokumentalistą. W ostatnim numerze magazynu gospodarczego "Strefa Biznesu" (wydawanego przez Polska Press) opublikował pod swoim nazwiskiem tekst o Bizancjum.

Pobieżne zredagowanie

Internauci szybko zorientowali się, że tekst jest niemal kopią publikacji, jaka pojawiła się w 2001 roku w piśmie "Przebudźcie się!", wydawanym przez Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy. W polskim biurze Świadków Jehowy przyznają, że ustalenie autora tekstu "Zapomniana chwała cesarstwa bizantyjskiego" z 2001 roku jest dziś niemożliwe ("Nigdy nie podpisywaliśmy autorów" – słyszymy), ale potwierdzają, że taki tekst się ukazał.

Czytaj też: 39 błędów we wstępniaku wicenaczelnego "Dziennika Zachodniego"

Tekst o Cesarstwie Bizantyjskim opublikowany w "Przebudźcie się!" 8 października 2001 roku zaczyna się od słów "Od Kaukazu po Ocean Atlantycki, od Krymu po półwysep Synaj, od Dunaju po Saharę — taki obszar zajmowało w okresie swego największego rozkwitu cesarstwo bizantyjskie. Zdaniem wielu historyków istniało od IV do XV wieku n.e. Nie tylko zachowało kulturę grecko-rzymską, ale też w dużej mierze przyczyniło się do rozprzestrzenienia tak zwanego chrześcijaństwa". W tekście Lipskiego ten pierwszy akapit nie zawiera jedynie okresu trwania cesarstwa oraz określenia "tak zwane" przy słowie "chrześcijaństwo". Takich ewidentnych podobieństw jest więcej – tekst Lipskiego jest pobieżnie zredagowaną wersją publikacji z 2001 roku.

Lipski: "Jestem historykiem"

– Jestem historykiem i zwracam uwagę, że to wybór z pism prof. Tadeusza Manteuffla – broni się Lipski.

Czytaj też: Dziennikom Polska Press pomoże państwowy Tauron. Kupi prenumeraty dla pracowników

Problem w tym, że w kluczowej pracy zmarłego w 1970 roku Manteuffla nie ma sformułowań ani użytych w tekście Lipskiego, ani w tekście z 2001 roku. Lipski broni się też, że być może cytaty pochodzą z jego pracy doktorskiej. Ale nie – doktorat z filozofii obronił 4 lata po publikacji w "Przebudźcie się!".

Lipski przyznał ostatecznie, że z cudzych cytatów korzystał już wcześniej. Grupa Polska Press – wydawca "Dziennika Zachodniego" – nie zajmuje stanowiska w sprawie.

Czytaj też: Tomasz Sekielski "Newsweekowi Polska" nada nową tożsamość

(PAR, 03.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.