Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 19, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarz powodem sprzeciwu Turcji wobec wejścia Szwecji do NATO

Abdullah Bozkurt pracował dla opozycyjnego dziennika "Zaman"(fot. Wikipedia.com)

Udzielenie przez Szwecję azylu tureckiemu dziennikarzowi Abdullahowi Bozkurtowi jest jednym z powodów sprzeciwu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana wobec wejścia Szwecji i Finlandii do NATO.

Abdullah Bozkurt był w Turcji redaktorem opozycyjnego dziennika "Zaman" oraz jego angielskiej wersji "Today's Zaman", powiązanych z ruchem islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, uważanego przez Erdogana za inicjatora nieudanego wojskowego puczu w 2016 roku.

Bozkurt: "W Turcji czeka mnie więzienie lub śmierć"
 
W następstwie próby zamachu stanu tureckie władze zamknęły gazetę, a 50 współpracowników redakcji nakazano aresztować. Bozkurt zdołał uciec do Szwecji, gdzie otrzymał prawo pobytu jako uchodźca polityczny.

Czytaj też: Rosyjski Google ogłasza upadłość

Bozkurt w rozmowie ze szwedzkim dziennikiem "Dagens Nyheter" stwierdził: "Erdogan nie zawaha się wykorzystać NATO ani Interpolu, abym ja ani członkowie diaspory (kurdyjskiej) nie czuli się bezpiecznie". Na pytanie, co może go czekać, jeśli wróci do Turcji, odpowiedział: "pobyt w więzieniu lub śmierć".
 
Jak podał Reuters, Turcja stara się u władz Szwecji oraz Finlandii o ekstradycję 33 tureckich obywateli, którzy są oskarżani o przynależność do terrorystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz ruchu Gulena.

Turcja zawetuje wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO?
 
Erdogan zapowiedział, że jego rząd nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ "kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych". Turcja jako państwo członkowskie NATO może zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu.

Czytaj też: TVP ponownie upomniana przez KRRiT za "für Deutschland" Tuska w "Wiadomościach"

W rankingu wolności prasy organizacji Reporterzy bez Granic Turcja zajmuje 149. pozycję. Do tureckich więzień trafiło tam około 100 dziennikarzy, a praktycznie wszystkie środki masowego przekazu są pod kontrolą prezydenta.

(DAN, 19.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.