Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komitet Ochrony Dziennikarzy apeluje ws. zaginionego fotoreportera z Ukrainy

Ihor Hudenko (na zdjęciu po lewej) zaginął 26 lutego (fot. Ihor Hudenko)

Nowojorska organizacja prosi o pomoc w poszukiwaniach Ihora Hudenki, fotoreportera i blogera, o którym słuch zaginął tuż po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Apelujemy o kontakt wszystkich, którzy mają jakiekolwiek informacje dotyczące miejsca pobytu Ihora Hudenki” – napisała Gulnoza Said, koordynatorka sekcji Komitetu Ochrony Dziennikarzy na Europę i Azję Środkową.

Rosjanie powinni szanować prawo reporterów do wykonywania swojej pracy

„Od początku rosyjskiej inwazji zaginęło wielu ukraińskich dziennikarzy i fakt, że od trzech miesięcy nie ma z Ihorem Hudenką kontaktu, jest bardzo niepokojący. Jeśli rosyjskie służby mają jakiekolwiek informacje na jego temat, powinny natychmiast je przekazać i zacząć szanować prawo reporterów do wykonywania swojej pracy w bezpieczny sposób” – dodała Said.

Czytaj też: Polsat z prawami do polskiej wersji ukraińskiego serialu "Sługa narodu"

24 lutego, krótko po inwazji Rosji na Ukrainę, Hudenko opublikował na Facebooku zdjęcia i nagrania pokazujące opuszczone rosyjskie czołgi. Bliscy i przyjaciele fotoreportera stracili z nim kontakt dwa dni później.

Jak podaje charkowski współpracownik Hudenki – Oleg Peregon – mężczyzna przed wojną specjalizował się w tematyce ekologicznej. Robił filmy dokumentalne, współpracował z Radiem Swoboda, a do 2016 roku był zatrudniony w lokalnej telewizji Glavnoe.

Wśród zaginionych dziennikarzy jest również Iryna Daniłowicz z Krymu, zatrzymana przez rosyjskie służby 29 kwietnia. Inny reporter Dmitro Hyliuk z ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN przetrzymywany jest przez Rosjan już od początku marca.

Czytaj też: Dziennikarka Al-Dżaziry zginęła od postrzału

(MZD, 12.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.