Dział: PRASA

Dodano: Marzec 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tygodnik Podhalański" namówił redakcje z Niemiec i Francji do pomocy Ukraińcom

Siegener Zeitung, Westfalenpost / Westfälische Rundschau i Radio Siegen i Tygodnik Podhalański to redakcje, które potwierdziły udział w akcji (fot. materiały prasowe)

"Tygodnik Podhalański" zapoczątkował akcję, w ramach której lokalne media z Francji i Niemiec uruchomią zbiórkę rzeczy dla uchodźców oraz zapewnią nocleg i wsparcie dla osób, które będą chciały wyjechać z Polski.

W akcji poza "Tygodnikiem Podhalańskim" biorą udział redakcje z miast partnerskich Zakopanego. Są to pochodzące z miasta Siegen redakcje "Siegener Zeitung", "Westfalenpost", "Westfälische Rundschau" i Radio Siegen. Swoje wsparcie zadeklarowały również redakcje z francuskiego Saint-Dié-des-Vosges, jednak zanim oficjalnie zostanie to ogłoszone, ich przedstawiciele mają przeprowadzić wideokonferencję w tej sprawie z władzami Zakopanego. 

Jerzy Jurecki, wydawca i założyciel "Tygodnika Podhalańskiego": - Wysłaliśmy do nich listę potrzeb, według której redakcje zorganizują zbiórki w swoich miastach, a następnie przetransportują zebrane rzeczy do Zakopanego - opowiada. I dalej: - Dary mają zostać przywiezione autokarem, uchodźcy przebywający w Zakopanem będą mogli nim następnie pojechać do Niemiec. Powstaje lista uchodźców przebywających na Podhalu, którzy byliby zainteresowani przeniesieniem się do Siegen i Saint-Dié-des-Vosges.

Jurecki wyjaśnia, że decyzja o akcji wynika z problemów, z jakimi mierzy się aktualnie miasto w związku z napływem uchodźców. - Gdy prosimy władze o pomoc przy poszukiwaniu noclegu dla uchodźców, okazuje się, że miejsc nie ma - podkreśla. Dodaje, że w najbliższym czasie mieszkanie straci m.in. 40 osób, które do 6 czerwca będą musiały wyprowadzić się z hotelu Aquarion.

Jak informuje dziennikarz, pierwszy autokar z Siegen powinien ruszyć do Polski w ciągu dwóch-trzech tygodni.

(KAP, 21.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.