Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 16, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Dziennik Zachodni" uruchomił redakcję ukraińską. W zespole czworo autorów

Ukraińską redakcję w "DZ" tworzą studenci Uniwersytetu Śląskiego (fot: FB DZ)

Czworo studentów Uniwersytetu Śląskiego stworzyło ukraińską redakcję "Dziennika Zachodniego" (Polska Press). Piszą do serwisu specjalnego na stronie internetowej dziennika i - także po ukraińsku - do wydania papierowego.

Solomiia Mykytsei, Danylo Samofalov, Kateryna Yakowleva i Anastasia Popenko mają po 20-21 lat i pochodzą z różnych części Ukrainy. Ich rodziny zostały w Mariupolu, Krzemieńczuku pod Połtawą, Ivano-Frankivsku czy Chmelnytskim. 

Czytaj też: Szef serwisu Dziennikzachodni.pl odchodzi z Polska Press

Są studentami na kierunkach politologia, dyplomacja i dziennikarstwo, gdy jednak wybuchła wojna, zostali wolontariuszami, którzy w Katowicach pomagają uchodźcom.

- Pomysł na stworzenie redakcji ukraińskiej powstał w 2-3 dni po wybuchu wojny. Poprosiliśmy o pomoc pełnomocnika rektora Uniwersytetu Śląskiego do spraw studentów zagranicznych i udało nam się skompletować czteroosobową redakcję - mówi Grzegorz Gajda, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego".

Młodzi ukraińscy dziennikarze regularnie piszą teksty i tłumaczą wiadomości agencyjne, pomagali przy organizacji koncertu charytatywnego przed Stadionem Śląskim, kręcą też materiały wideo. Za swą pracę dostają wynagrodzenie.

Czytaj też: Polska Press Grupa włącza się w pomoc dla mieszkańców Ukrainy

Gajda informuje, że ma zamiar zatrzymać młodych ukraińskich dziennikarzy w redakcji, także gdy wojna dobiegnie końca.

(PAR, 16.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.