Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie tytuły i serwisy w Ukrainie wciąż pracują. SDP i Fundacja Reporterów oferują pomoc

KurierGalicyjski.com to jeden z serwisów po polsku ukazujących się w Ukrainie

Media polskojęzyczne w Ukrainie na razie nie potrzebują pomocy z Polski. Natomiast organizacje dziennikarskie w Polsce szykują się na przyjmowanie uchodźców ze Wschodu.

- Wszystkie polskie redakcje na Ukrainie pracują na bieżąco - mówi Andrzej Klimczak z "Forum Dziennikarzy" i szef podkarpackiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wymienia "Dziennik Kijowski", "Monitor Wołyński" w Łucku czy radio Centrum Kultury Polskiej i Dialogu w Ivano-Frankiwsku.

Czytaj też: Morderstwa dziennikarzy w Ukrainie. Co jest prawdą, a co fake newsem?

Działają też media skupione wokół lwowskiego "Nowego Kuriera Galicyjskiego". To dwutygodnik, radio internetowe, kanał na YouTube oraz gazeta dla dzieci. Redakcja liczy około 10 pracowników i współpracowników.

Sam Klimczak udzielił w Rzeszowie schronienia pięciorgu dziennikarzy lwowskiego "Kuriera". Chce, by dziennikarze, których przyjął, dalej tworzyli audycję "Studio Lwów" dla TVP Polonia. Mieliby też relacjonować sytuację uchodźców ukraińskich w Polsce.

We Lwowie został Aleksander Kuśnierz, operator telewizyjny "Kuriera". Mówi, że jego redakcja będzie pracowała do końca. W ostatnich dniach on i jego koledzy często relacjonują wydarzenia we Lwowie na antenie radia Wnet i dla innych polskich mediów. - Mamy tę przewagę, że znamy ukraiński - mówi.

Kuśnierz nie chce i nie może wyjeżdżać. Władze Ukrainy zabroniły wyjazdu mężczyznom powyżej 18. roku życia. - Przenosimy aktywność do internetu. Ostatnie gazety wydrukowaliśmy dosłownie dwa dni temu i na razie kolejnych wydań nie planujemy. Nie wiemy, co będzie z papierem, czy będą działały drukarnie, czy będzie prąd - mówił nam w piątek Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny miesięcznika „Słowo Polskie” z Winnicy.

Czytaj też: Wojna w Ukrainie. Które media należy śledzić? Dziennikarze podpowiadają

Gazeta jest rozpowszechniana w trzech obwodach: winnickim, żytomierskim i chmielnickim. Wójcicki wspomina, że w jego mieście zaczynają się problemy z zaopatrzeniem sklepów w żywność i być może w niedalekiej przyszłości redakcji będzie potrzebny agregat prądotwórczy. 

W Polsce szykowana jest pomoc dla dziennikarzy ukraińskich. "Dziennikarze z Ukrainy przyjeżdżający do Polski proszeni są o kontakt pod nr tel. +48 692804017. @FReporterow razem z @OCCRP i @gijn wesprze was w zorganizowaniu mieszkań i udzieli pomocy w znalezieniu pracy" - napisała na Twitterze Beata Biel z TVN 24, zasiadająca w Radzie Fundacji Reporterów.

- Zgłaszają się do nas dziennikarze z Ukrainy, proszą o pomoc. Szukamy sposobu, by zapewnić im pobyt i pracę w Polsce - mówi z kolei Lidia Luboniewicz z Fundacji Wolność i Demokracja. Fundacja ta wydaje winnickie "Słowo Polskie" i portal kresy24.pl. W ubiegłym roku rozdzieliła 800 tys. zł dla polskich mediów w Ukrainie. Pieniądze pochodziły z dotacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Wiemy o czwórce dziennikarzy z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rosyjskiej inwazji - dodaje Luboniewicz.

Czytaj też: Havas Village Ukraine do polskich kolegów i świata: "Nie wierzcie kremlowskiej propagandzie"

Jolanta Hajdasz, wiceprezeska Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, zapowiedziała w rozmowie z "Presserwisem", że jej organizacja przygotowuje miejsca pobytu dla dziennikarzy-uchodźców z Ukrainy. W stanowisku opublikowanym w piątek po południu SPD oświadczyło, że "udzieli wszelkiej dostępnej nam pomocy koleżankom i kolegom dziennikarzom z Ukrainy, którzy będą jej potrzebowali (...) Dom Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym będzie do dyspozycji dla szukających w Polsce pomocy dziennikarzy z Ukrainy i ich rodzin".

Bartosz Chyż

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.