Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 01, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowa kolejność zwrotek Mazurka Dąbrowskiego? Hymn według Ministerstwa Kultury

Iwona Śledzińska-Katarasińska: "To chęć zapisania się w historii Piotra Glińskiego" (fot. Jakub Kaminski/East News)

Druga i trzecia zwrotka hymnu Polski w odwrotnej kolejności - tego chce Piotr Gliński i jego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak podaje "Rzeczpospolita", choć projekt ustawy o symbolach państwowych będzie pisany od nowa, to pomysł zamiany kolejności zwrotek pozostaje na stole.

O sprawie głośno zrobiło się kilka miesięcy temu, kiedy to w październiku 2021 roku zaprezentowano projekt ustawy o symbolach państwowych. Miał on zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 1980 roku. Jednym z jego punktów była zamiana kolejności zwrotek w hymnie Polski.

"Przywrócenie logiki utworu"

Chodzi o drugą i trzecią zwrotkę Mazurka Dąbrowskiego. Obecnie najpierw śpiewamy "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę", a dopiero potem "Jak Czarniecki do Poznania". Według Ministerstwa Kultury, powinno być na odwrót.

Czytaj też: Poufna Rozmowa ujawnia, jak premierowi planowano występy w TVP i Polsacie

– Powrót do pierwotnego układu zwrotek jest zabiegiem mającym na celu przywrócenie logiki utworu – cytuje tłumaczenie ministerstwa "Rzeczpospolita". – Wybicki w swej pieśni ukazał drogę, jaką Legiony mają do przejścia, czyli drogę morską z Półwyspu Apenińskiego na Bałkany, wejście do Galicji, a potem przeprawienie się przez Wisłę i Wartę w celu wyzwolenia Ojczyzny.

Pomysł zamiany zwrotek miał wypłynąć od ekspertów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Opozycja krytykuje

Według opozycji, zamiana kolejności zwrotek hymnu nie ma sensu. Jak podaje "Rzeczpospolita", według Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej z KO, wiceszefowej Komisji kultury i środków przekazu: "więcej będzie z tego zamieszania niż pożytku, chyba że jako pożytek zdefiniujemy chęć zapisania się w historii Piotra Glińskiego". I chociaż Ministerstwo Kultury obstaje przy swoim, ostra krytyka innych zapisów projektu doprowadziła do tego, że jest on teraz pisany od nowa.

Czytaj też: Rządowa strona "Liczy się Polska" zamarła i ożyła. Po materiale WP.pl – znów mamy 770 mld złotych

Przypomnijmy, że projekt zakładał wcześniej – oprócz zamiany kolejności zwrotek hymnu Polski – m.in. nowy wizerunek orła, któremu chciano pozłocić nogi i zmienić wygląd powieki. Oprócz tego chciano podzielić flagę na dwa rodzaje (używaną przez urzędy "państwową" z herbem i biało-czerwoną bez), uznać karmazyn za oficjalny odcień polskiej czerwieni oraz usunąć z Chorągwi Rzeczypospolitej wężyk generalski. Ze wszystkich tych pomysłów się wycofano. Hymn ma jednak mniej szczęścia - prace trwają. 

(HAD, 01.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.