Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 09, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wojciech Bartkowiak dyrektorem wydawniczym "GW", ma dołączyć też do zarządu Agory SA

Zmiany w zarządzie Agory SA. Dołączy Wojciech Bartkowiak (fot. Michal Mutor/Gazeta Wyborcza)

Do zarządu Agory SA ma dołączyć Wojciech Bartkowiak, dotychczasowy zastępca dyrektora wydawniczego "Gazety Wyborczej" Jerzego Wójcika. Został wyłoniony jako kandydat Agory-Holding. Bartkowiak zgodził się także objąć funkcję dyrektora wydawniczego "Gazety Wyborczej" po Wójciku. 

O zamiarze zgłoszenia kandydatury Wojciecha Bartkowiaka powiadomiono w komunikacie giełdowym Agory opublikowanym o 22.58. Chwilę później o decyzji poinformowano zespół "Gazety Wyborczej". W mailu, który przesłano do zespołu o 23.07, zaznaczono, że kandydatura Bartkowiaka uzyskała poparcie i przychylność zarówno kierownictwa redakcji "Gazety Wyborczej", jak i zarządu Agory. "Wojtek zgodził się również przyjąć naszą propozycję i objąć stanowisko dyrektora wydawniczego »Gazety Wyborczej«" – napisano w mailu do zespołu.

O dołączeniu Bartkowiaka do zarządu Agory SA ostatecznie zadecyduje walne zgromadzenie akcjonariuszy, ale zarząd i kierownictwo liczy, że zostanie on szybko włączony w prace zarządu Agory.

"Mamy nadzieję, że pomoże to zakończyć trwający spór i otworzyć nowy rozdział funkcjonowania »Gazety Wyborczej« w Agorze, a w konsekwencji umożliwi rozpoczęcie procesu odbudowy poczucia jedności i zaufania w całej organizacji" – napisano w mailu. 

Postulat o wprowadzeniu do zarządu osoby z "Gazety Wyborczej" pojawił się już w czerwcu tego roku, kiedy zarząd podjął decyzję o połączeniu „GW” z Gazeta.pl. Jednak do tej pory zarówno zarząd, jak i Agora-Holding wzbraniały się przed tym krokiem.

Bartkowiak od 30 lat w "Gazecie Wyborczej"

Wojciech Bartkowiak do „Gazety Wyborczej” dołączył w 1991 roku. Zatrudniał go ówczesny redaktor naczelny poznańskiej redakcji "Gazety Wyborczej" Andrzej Skworz. Bartkowiak zaczynał jako dziennikarz, następnie był redaktorem, a w 1995 roku objął funkcję redaktora naczelnego oddziału poznańskiego „GW”. Później przez 12 lat był szefem redakcji lokalnych. Od 2012 r. odpowiadał za budżet redakcji "Gazety Wyborczej". W latach 2015-2017 był wiceprezesem Fundacji Agory. W 2018 roku objął funkcję zastępcy dyrektora wydawniczego „Gazety Wyborczej” Jerzego Wójcika, który został zwolniony 23 listopada br.

W ostatnim czasie jako dyrektor operacyjny i zastępca dyrektora wydawniczego "Gazety Wyborczej" odpowiadał za procesy biznesowe segmentu Prasa oraz działalność dawnego pionu Druk - w tym za jego restrukturyzację w latach 2018-2019. To współtwórca strategii cyfrowej transformacji "Gazety Wyborczej" opartej o rozwój subskrypcji treści Wyborcza.pl, a także twórca biznesowej strategii i redakcyjnej koncepcji rozwoju tradycyjnych wydań "Gazety Wyborczej" - m.in. utworzonych w ostatnich latach magazynów "Mój Biznes", "Ekonomia+" i "Wolna Sobota". 

Człowiek "Gazety Wyborczej" w zarządzie

W zarządzie Agory SA obecnie zasiadają: Bartosz Hojka (prezes), Anna Kryńska-Godlewska, Tomasz Jagiełło, Tomasz Grabowski i Agnieszka Siuzdak-Zyga, która do zarządu dołączyła na początku sierpnia. Kilka dni wcześniej o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu poinformowała Agnieszka Sadowska.

Do zarządu Agory SA Bartkowiaka zgłosiła Agora-Holding, w skład której wchodzą: Seweryn Blumsztajn, Bartosz Hojka - jednocześnie prezes zarządu Agory, Helena Łuczywo, Barbara Piegdoń-Adamczyk oraz Wanda Rapaczyńska.

Dzięki temu pojawiła się formalna możliwość, aby na członka zarządu Agory został powołany ktoś z „Gazety Wyborczej”. Po powołaniu Agnieszki Siuzdak-Zygi w drodze kooptacji (to uprawnienie zarządu polega na tym, że może on powołać nowego członka, jeśli jeden z dotychczasowych zrezygnuje z pełnienia funkcji, a wzmocnienie składu jest niezbędne), zarząd Agory SA wykorzystał bowiem możliwość powoływania członków. W pięcioletniej kadencji zarząd może dokonać kooptacji dwukrotnie, a w obecnej kadencji zarządu - która mija w 2022 roku - to uprawnienie zostało już wykorzystane. Raz właśnie przy okazji Siuzdak-Zygi, a drugi raz w przypadku Tomasza Grabowskiego.

Pomysł Heleny Łuczywo

W ubiegłym tygodniu Helena Łuczywo, współzałożycielka dziennika, wieloletnia wicenaczelna, obecnie zasiadającą w Agorze Holding, spotkała się z zespołem "Gazety Wyborczej". Podczas spotkania rozmawiano o konflikcie między zarządem Agory SA i "Gazetą Wyborczą", rozważano także scenariusze, które mogłyby doprowadzić do rozwiązania sporu. Wśród pomysłów na rozwiązanie konfliktu, które padły podczas spotkania, był taki, by dotychczasowego zastępcę Jerzego Wójcika - Wojciecha Bartkowiaka - powołać do zarządu. Inną propozycją Łuczywo było wprowadzenia do Agory Holding redaktora naczelnego "GW" Adama Michnika.

(BAE, 09.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.