Dział: REKLAMA

Dodano: Październik 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

MediaHub zbadał współczesne modele macierzyństwa, zakupy i konsumpcję mediów

Matki uważają, że największym zagrożeniem dla dzieci jest cyfryzacja (fot.Pexels.com)

Zakupy są dla mam nie tylko koniecznością, ale bywają sposobem na spędzanie wolnego czasu - wynika z badania „Matka Polka”, zrealizowanego przez MediaHub.

Na potrzeby badania MediaHub wskazał współczesne modele macierzyństwa. Wyodrębnione zostały: „Matki Mentorki” – 8 proc. , „Matki Polki” – 21 proc., „Matki Feministki” – 4 proc., „Matki Przyjaciółki” – 39 proc. i „Matki Opiekunki” – 29 proc.

25 procent kobiet w wolnej chwili wychodzi na zakupy, a co piąta robi je w internecie. Większa chęć spędzania czasu w sklepach cechuje matki definiujące się jako "mamy przyjaciółki" (+5 proc.) i "kobiety wierzące" (+2 proc.). Z kolei buszowanie po sklepach internetowych to domena mam dzieci w wieku 1-3 lat (+4 proc.) i kobiet z wyższym wykształceniem (+3 proc.).

Wśród najczęściej wymienianych czynności, jakie kobiety wykonują w wolnej chwili, dużą rolę odgrywają media: oglądanie telewizji deklaruje 44 proc., a surfowanie po internecie i oglądanie VoD znajdują się wśród najczęściej wymienianych aktywności mam (39 proc.). Tak zwany „me time” to: poświęcanie się hobby, aktywność fizyczna, domowe spa, a na końcu kursy i szkolenia (rozwój własnych umiejętności).

Z badań MediaHub wynika, że to matki są głównymi kupującymi w rodzinie w większości kategorii produktowych. Dominują przede wszystkim w kategoriach zakupów dla dzieci – 72 proc., a mężczyźni częściej od kobiet kupują produkty związane z motoryzacją – 45 proc.

Matki uważają, że największym zagrożeniem dla dzieci jest cyfryzacja (74 proc.), czyli nadmierne przyzwyczajenia dzieci do ekranów (w największym stopniu boją się tego matki przedszkolaków), a 53 proc. z nich obawia się niekontrolowanego dostępu do internetu.

Ponadto matki oczekują od influencerów (w kontekście parentingu) przede wszystkim ciekawych materiałów, z których mogą pozyskać nową wiedzę na temat macierzyństwa. Istotnym elementem jest też, aby influencer miał podobne wyobrażenia i podejście do rodzicielstwa – tak deklaruje 30 proc. Dopiero na trzecim miejscu wymieniana jest prywatna sympatia do lidera opinii – 28 proc.

Badanie „Matka Polka” opiera się na własnych danych MediaHub, zebranych w badaniu ilościowym CAWI, przeprowadzonym we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Odpowiedzi respondentek zebrano w okresie od 6 do 12 września 2021 roku. Badania zostały przeprowadzone wśród 1691 kobiet, w tym 1088 matek - po wysyłce zaproszeń do reprezentatywnej grupy kobiet pod względem wieku, poziomu wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Przebadane kobiety były w wieku od 18 do 64 lat.

(AMS, 28.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.