Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 22, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO Marcin Wiącek nie wycofa wniosku do sądu ws. przejęcia Polska Press przez Orlen

Prof. Marcin Wiącek został wybrany na rzecznika praw obywatelskich w środę 21 lipca (fot. Jakub Kaminski/East News)

Prof. Marcin Wiącek podtrzyma sprzeciw prof. Adama Bodnara, swojego poprzednika na stanowisku rzecznika praw obywatelskich, w sprawie decyzji UOKiK dopuszczającej przejęcie Polska Press przez Orlen.

"Z uwagi na szacunek do poprzednika nie chciałbym wycofywać się z inicjatyw, które zostały wniesione" - odpowiadał wczoraj Marcin Wiącek, jeszcze jako kandydat na RPO, na pytanie senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Kwiatkowski przypomniał, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek ówczesnego RPO o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji i przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press, i zapytał, czy Wiącek jako RPO tego wniosku nie wycofa. "Ta sprawa, o której mówimy, jest wynikiem sporu prawnego między dwoma ekspertami, między prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów a Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Ten spór prawny znalazł się tam, gdzie w demokratycznym państwie prawa powinny być rozstrzygane spory prawne, czyli w sądzie" - mówił Wiącek w Senacie.

Wniosek, o którym mowa, przygotował w marcu br. były RPO Adam Bodnar, którego zdaniem prezes UOKiK nie zbadał, czy koncentracja nie zagrozi wolności prasy. PKN Orlen oficjalnie przejął Polska Press 1 marca. Do spółki należy 20 z 24 dzienników regionalnych i niemal 120 tygodników lokalnych.

(KRY, 22.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.