Dział: PRASA

Dodano: Październik 30, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Wyborcza" informuje międzynarodowe organizacje o pobiciu dziennikarek

Dziennikarki relacjonowały kolejny dzień protestów kobiet (fot. Piotr Molecki/East News)

Podczas środowego strajku kobiet we Wrocławiu dwie dziennikarki "Gazety Wyborczej" zostały pobite - poinformowała redakcja dziennika. Zapowiedziała, że zgłosi tę sprawę międzynarodowym organizacjom dziennikarskim. 

Według gazety Magda Kozioł i Joanna Urbańska-Jaworska zostały zaatakowane w środę około godz. 20.30 podczas relacjonowania protestu przeciw ograniczaniu kobietom dostępu do aborcji. Jak podała wrocławska "GW", agresywny mężczyzna jedną z dziennikarek z całej siły odepchnął, a drugą kopnął w brzuch. Do ataku doszło, gdy dziennikarki nagrywały grupę ubranych na czarno mężczyzn próbujących wmieszać się w tłum. 

W czwartek "Wyborcza" podała, że mężczyzna został zatrzymany przez policję. Według dziennikarzy to tzw. pseudokibic związany z chuligańską bojówką "Silesia" i stowarzyszeniem Wielki Śląsk.

Redakcja "GW" opublikowała oświadczenie, w którym protestuje przeciw "barbarzyństwu". Zadeklarowała też, że o sprawie powiadomi międzynarodowe organizacje dziennikarskie i praw człowieka. Mikołaj Chrzan, wicenaczelny "GW", poinformował nas, że o pobiciu wrocławskich dziennikarek redakcja informuje Towarzystwo Dziennikarskie, Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów, Reporterów bez Granic, Europejską Federację Dziennikarzy.

- Zależy nam na tym, by międzynarodowa społeczność miała wiedzę, jak obecnie wygląda praca dziennikarzy w Polsce, a także by zdarzenie zostało odnotowane w raportach dotyczących zagrożeń dla wolności mediów i bezpieczeństwa pracy dziennikarzy - powiedział Chrzan.

Zapewnił, że obie dziennikarki czują się dobrze, normalnie pracują, mają zapewnioną pomoc działu prawnego Agory.

(MTK, 30.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.